ÚTERNÍ GLOSY 24.05.2016

Miroslava Macka
Ke skončeným prezidentským volbám v Rakousku:
1.) Země a občané zůstávají názorově hluboce rozděleni.
2.) Dělící čáry se dají vést různě: velká města kontra venkov, vysokoškolsky vzdělaní, bohatší a mladší lidé versus lidé s nižším vzděláním, chudší a starší, jedno dělítko (které ovšem nikde v analýzách nezazní), je ovšem nejdůležitější: státní a municipální úředníci, členové organizací napojených na veřejné prostředky, přerozdělovači a pobírači dotací všeho druhu a lidé v „kecacích“ oborech, živící se prezentací a nikoliv výkonem kontra lidé, vytvářející rukama a hlavami skutečné hodnoty.
Bohužel ta první sorta zatím ve většině Evropy (včetně Česka) převládá….
3.) Tak jako jinde, objeví-li se někdo, kdo by mohl ohrozit někoho ze „starých struktur“, spustí se neuvěřitelná až podlá kampaň, která má vyvolat strach z jakékoliv změny.
Všeho do času, ovšem. Jen to bude v budoucnu o to větší a drsnější změna.

Kdyby se ovšem Hofer stal nyní prezidentem, musel by splnit slib, který dal svým voličům, a to, že rozpustí parlament a vypíše ještě letos předčasné volby. Sice by v nich jeho strana zvítězila, ale všichni by se opět spojili proti ní a kancléřem by také nikdo ze Svobodných být nemusel. Nyní v opozici může jen čekat na zhoršení ekonomické a politické situace v Evropě, což zákonitě nastane...a pak může zvítězit "orbánovsky".

Některé zprávy jsou opravdu k neuvěření:
Ministerstvo zemědělství chce zjistit, jak jej vnímá veřejnost. Vypsalo proto tendr na marketingový průzkum za 6 milionů korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek.
"Bude se jednat o rámcovou smlouvu, hodnota zakázky tak nemusí být vyčerpána," řekl náměstek ministra Jiří Jirsa.