ČTVRTEČNÍ GLOSY 14.04.2016

Miroslava Macka
Než začnete napadat ministra zahraničí Zaorálka za prosazování názvu Czechia, přečtěte si následující z pera odborníků:
Czechia, anglické jméno Česka, je spisovné. Zeměpisný název Česko a jeho varianty v jiných jazycích (Czechia, Tschechien, Tchéquie, Chequia apod.) byly kodifikovány v roce 1993 Názvoslovnou komisí Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, jemuž standardizace zeměpisných názvů ze zákona přísluší, a jsou uvedeny v publikaci Jména států a jejich územních částí (v edici Geografické názvoslovné seznamy OSN * ČR - 1993).
České státní a veřejné instituce od začátku prezentovaly naši zemi na mezinárodní scéně v angličtině výhradně jako „the Czech Republic“. Jméno „Czechia“ nikdy nedaly světu řádně na vědomí a nezačaly ho používat. Anglicky mluvící svět proto čeká na nás, až zvolený zeměpisný název začneme více používat sami. Pak se přizpůsobí, podobně jako téměř před sto lety našemu (námi zvolenému) jménu „Czechoslovakia“ anebo nedávno novým anglickým zeměpisným názvům států Belarus, Zimbabwe, Bangladesh, Eritrea, Myanmar nebo Croatia, které si tyto země samy určily a daly světu na vědomí.
Zeměpisné (krátké, neformální) jméno nemusí být součástí ústavy, ani jméno „Československo“ jí nebylo. Obdobně – název „Slovensko“ není v Ústavě Slovenské republiky, a přesto se běžně používá.
První historický záznam názvu Czechia je v latině a pochází z roku 1634. V angličtině je poprvé doložen v roce 1841, dále v roce 1856, v roce 1866 v australském tisku a zejména mezi lety 1918 – 1960 byl běžně užíván americkým tiskem k odlišení západní a východní části Československa (resp. do r. 1920 Česka-Slovenska), tedy pro označení Česka v dnešním významu.
Jméno je standardním derivátem z latiny, tak jak je to v angličtině zcela běžné (Austria, Australia, Croatia, Virginia, California, Indonesia, Slovakia, Latvia, Colombia a další, včetně zeměpisných názvů českých historických zemí – Bohemia, Moravia, Silesia).

Pět nevládních organizací vyzvalo prezidenta Miloše Zemana, aby jednal zodpovědně. Prezident je podle nich původcem nenávisti, která otravuje společnost. Pod otevřený dopis Zemanovi, který vychází z dopisu disidenta Václava Havla normalizačnímu komunistickému prezidentovi Gustávu Husákovi, se podepsali zástupci Pražského Akademického Klubu 48, Společnosti Edvarda Beneše, Společnosti Antonína Švehly, Mene Tekel a Centra pro dokumentaci totalitních režimů.
Pod touto pár dnů starou zprávou mne hořce rozesmál první komentář jejího čtenáře: Máme na Hradě ožralé hovado, které se tam dostalo ze svých bačkor na Vysočině díky 2,7 milionu idiotů.