PÁTEČNÍ GLOSY 1.04.2016

Miroslava Macka
Pacta sunt servanta, tedy smlouvy se dodržují, bylo a je oblíbeným heslem Miloše Zemana. Jenže to zřejmě platí jen někdy a pro někoho. Podepsal smlouvu (a z toho se nevykecá) a pak její splnění ani nehlídal, ani tvrdě nevyžadoval - hlídací psi pak jistě vyšťourají spoustu jeho bohorovných keců z té doby.

Část iráckých uprchlíků před násilím a nebezpečím smrti se chce vrátit z Česka do vlasti, neboť se jim stýská. I naskýtá se další úkol pro žurnalisty: najít alespoň jeden jediný případ, kdy se někdo z Židů, kteří utekli z hitlerovského Německa před násilím a nebezpečím smrti, vrátil zpět, neboť se mu stýskalo.
Zřejmě je něco zatraceně jinak…

Na srbského politika Vojislava Šešelji vydal v únoru 2003 Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii zatykač a Šešelj na něj reagoval tím, že se 24. 2. 2003 soudu sám vydal. Od té doby byl držen ve vazbě.
Odmítal všechna obvinění a chtěl se jako vystudovaný právník hájit sám, ale soud mu proti jeho vůli přidělil obhájce. V reakci na to a další postupy soudu, se kterými nesouhlasil, začal v listopadu 2006 držet protestní hladovku a vysadil léky. Hladovkou se chtěl domoci svým požadavků, mezi něž patřilo: odvolání jemu přidělených obhájců, povolení návštěv jeho manželky a dětí, uznaní jeho poradního týmu, zrušení limitu 800 slov pro jeho stížnosti, překládání soudních materiálů z angličtiny do srbštiny či odvolání, podle jeho názoru podjatých, soudců. Jeho zdravotní stav byl vážný a lékaři varovali, že pokud by v hladovce pokračoval, tak by brzy zemřel. 8. prosince 2006 soud jeho požadavky uznal a Šešelj hladovku ukončil. V listopadu 2014 byl ze zdravotních důvodů (rakovina) propuštěn na svobodu za podmínky, že se k soudu vrátí na vyzvání.
Teď jej soud po více než 13 letech uznal nevinným ve všech bodech obžaloby.
Také se Vám chce nad takovými velmi účelovými mezinárodními institucemi a jejich osazenstvem zvracet?

Německým městečkem Ratekau otřásá skandál. V rámci projektu "Doba kamenná" pro žáky 5. třídy přišel do místní základní školy zemědělec, otec jednoho žáka, a před dětmi zabil a stáhnul králíka. Děti si pak králíka na ohni upekly a snědly. A nastal mazec…jedna rozhořčená matka si dokonce stěžovala, že teď se jí dítě ptá, odkud je to maso z krabiček z hypermarketu!
Kdyby nastala nějaká klimatická či jiná katastrofa, tak tahle změkčilá a zblblá hypermarketová generace nemá šanci přežít…

V. S. na facebooku:
Z dnešního reklamního sdělení:
32 letá žena z Pardubic se za minulých 8 let nevěděla naučit cizí jazyk, dokud nepoznala tu záhadnou metodu. Dnes se dá naučit touto metodou jakýkoliv jazyk za 14 dní.
No, já bych doporučovala autorům, aby obětovali 14 dní svého vzácného času a naučili se česky.