ČTVRTEČNÍ GLOSY 31.03.2016

Miroslava Macka
Aniž bych chtěl hodnotit oprávněnost či neoprávněnost bezpečnostního uzavření Hradčanského náměstí během návštěvy čínského prezidenta, nemaje k tomu žádné bezpečnostní informace, zcela fascinovaně naslouchám redaktorce Radiožurnálu, Michaelovi Kocábovi a dalším, jak se rozhořčují nad tím, že tam nebyli vpuštěni ani ústavní činitelé a poslanci europarlamentu. Zřejmě neustále rozlišují občany na dvě kategorie: my a oni, panstvo a plebs.
A nejvíce mě odrovnala redaktorka Radiožurnálu dotazem, zda-li jsou snad poslanci či europoslanci nějak nebezpeční. Troufám si totiž tvrdit, že většina z nich ano, byť spíše nám, než čínskému prezidentovi.

Troufám si též tvrdit, že 99% (ne-li všichni) akutní podporovatelé Tibetu a odpůrci vítání čínského prezidenta tak činili ze zcela jiného důvodu: stále se nesmířili s tím, že v přímé volbě prezidenta nezvítězil jejich favorit.

Zestručnělá zpráva:
Staré paní ukradl zloděj psa. Zachytila jej bezpečnostní kamera. Protože má však pes cenu jen 4.000 Kč, jde o přestupek a fotografie zloděje nemůže být zveřejněna, neboť v tomto případě požívá práva ochrany osobnosti.
Dodávám:
Neuvěřitelné! Není nejvyšší čas uzákonit paragraf, který by jasně řekl, že v okamžiku, kdy se někdo rozhodne spáchat něco protizákonného, veškeré právo na soukromí ztrácí? Nechtějí se toho zákonodárci ODS ujmout?

Politika vstřícnosti k nepřizpůsobivým občanům nepřináší jejich nápravu, ale jejich expanzi.

Přítel Z. Š. připomíná velmi vhodně jednu opomíjenou pravdu:
Je to dvojsečná zbraň ta lidská práva, hlavně pokud se berou bez své druhé stránky, jimiž jsou odpovědnost a povinnosti.

Tomáš Haas:
Martin Bursík z rádia: Já zvonil klíči, abychom se dostali na Západ, a teď nějaký prezident oznámí, že už tam zase nejsme?
Dnešním hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl bývalý ministr životního prostředí a předseda Strany zelených Martin Bursík. S moderátorem Petrem Dudkem se bavili o návštěvě čínského prezidenta v Praze a o jeho názorech na celou situaci.
Asi Martinovi pošlu odkaz na tu informaci o tom, jak jeho milovaný Obama odmítá nezávislost Tibetu. A jak názor jím nenáviděného Zemana shodný s Obamovým.
Není to Zeman, kdo nás obrací na východ, je to Bursík a jemu podobní, kteří nás obrací na dálný východ - až do Tibetu, aniž o Tibetu cokoliv vědí a aniž znají názor Tibeťanů.
A k těm klíčům?
Zajímavá byla reakce čtenáře PL v diskuzi pod článkem:
Kdybych tušil, že vedle mě cinká Bursík, přeběhl bych k Lidovým milicím.

František Matějka na svém blogu:
Čína nemůže za to, že jsme se stali montovnou. Nemůže za naši byrokracii, nestálost práva, nejsložitější daňový systém v EU, rozkradené veřejné peníze nebo za úpadek morálních hodnot. Zameťme si před vlastním prahem.

Jeden z titulků mne zaujal:
Přirozené místo České republiky je v Evropě, její ekonomika je na ní závislá.
Dodávám:
První tvrzení je nevyvratitelné a nemůže být jinak, druhé pak velmi neblahé a varovné, neboť vsázet vše na jednu kartu a nediverzifikovat jak import tak export, je velmi nebezpečné až zhoubné.

Ota Vychodil:
Dnešní zpráva: Muž z Egypta neunesl rozchod se svou ženou, takže unesl letadlo.
Vzhledem k nesouměřitelné váhové kategorii si s Járou Cimrmanem musím povzdechnout :" To musí být ale ženská!"