ÚTERNÍ GLOSY 15.03.2016

Miroslava Macka
Neměl by o takovém zázraku být informován Vatikán?
Potravinářský magnát Andrej Babiš, jehož skupině Agrofert loni stouply tržby o čtvrtinu na rekordních 182,5 miliardy korun, si přísně střeží své soukromí. Magazínu Forbes ale tentokrát umožnil nahlédnout na to, jak hospodaří na farmě Čapí hnízdo na Benešovsku.
Tuto zprávu přinesl totiž časopis Forbes 4. dubna 2012, rok předtím, než začal mít Babiš dle svých vlastních slov s Čapím hnízdem cokoliv společného…

Na příkaz Babišova náměstka Tomáše Vyhnánka ministerstvo financí letos v lednu tajně vyzvídalo informace z bruselského Úřadu pro potírání podvodů OLAF, který dotační kauzy kolem Agrofertu prověřuje. Na pokyn náměstka Vyhnánka se také nezákonně zjišťovaly i údaje z interních systémů ministerstva, což bylo proti standardním předpisům.
Stížnosti podali vedoucí oddělení Ladislav Janák a ředitelka odboru ministerstva financí Martina Uhrinová. Oba jsou zodpovědní za analýzu a hlášení nesrovnalostí při čerpání dotací z Evropské unie. Úředníci zjistili, že Vyhnánek pověřil zjišťováním údajů jejich referentku Barboru Boschat, aniž by to její bezprostřední nadřízení věděli.
Babiš holt vede stát jako svoji firmu: když jde o prachy, každá levárna je povolená…

Svobodné fórum:
To, co věděli experti již dlouho, je nyní jasné: Putin vede proti Evropě válku. Boris Reitschuster, německý expert na Rusko, v rozhovoru pro Huffington Post říká, že se ruský prezident snaží hybridním vedením války zcela cíleně destabilizovat Německo.
Dodávám:
Je zřejmé a viditelné, že Angela Merkelová dělá velice úspěšně to samé - zřejmě Putinova agentka.

Jan Skopeček:
Andrej Babiš v nedělním diskuzním pořadu TV Prima prohlásil, že rozpočet na rok 2017 by měl být konstruován se schodkem 60 mld. Kč. V červnu 2014 přitom v pořadu České televize OVM tvrdil, že v roce 2017 bychom mohli mít vyrovnaný rozpočet. V tomto směru tedy A. Babiš jako ministr financí selhal. Nedokázal zkrotit veřejné finance, neprovedl prověrku mandatorních výdajů, jak vláda slibovala ve svém programovém prohlášení, stále chybí finanční ústava. Přitom Andreji Babišovi pomáhal celou dobu nadprůměrný hospodářský růst. Jak velký hospodářský růst by si ještě přál, aby svého slibu dostál? Andrej Babiš není dobrým ministrem financí a není schopen vyřešit dlouhodobou nerovnováhu veřejných financí.

Erik Best:
V časopisu The Atlantic mluví Obama jako Putin: americké vojenské intervence v Iráku, Afghánistánu a Libyi selhaly.

Daniel M. Zak na facebooku:
TOP09, hlásící se momentálně k odkazu Václava Havla, v čele s Helenou Langšádlovou, přináší náhubkový zákon v podobě zákazu propagace Ruska a záležitostí se ho týkající. Za slovní spojení "zima jako v Rusku" hrozí až rok vězení. Za pojídání ruské zmrzliny na veřejnosti až 2. Poslech Čajkovského 3 roky, Alexandrovců 8 let (jedná o totiž armádní sbor), četba Dostojevského 2 roky, pití vodky 1.5 roku - ovšem pozor, za pití vodky spolu s tančením kozáčka až 7 let! Za pozitivní zmínku o ruské politice či jeho představitelích, hrozí výjimečný trest 18 let, spolu s buď vytržením jazyka (byla-li pochvala vyřčena ústně) nebo useknutím ruky (tj. byla-li napsána). Protože soudy nebudou připraveny stíhat takový nápor občanských udání, navrhuje TOP09 občanské tribunály, kterým bude předsedat europoslanec za TOP09, občan Jaromír Štětina, známý komunista a estébák, protože se s Ruskem, za svého pobyty tam, velice dobře seznámil.

Karel Havlíček Borovský:
Kde není národ zachovaný a vzdělaný, tam je marné staré vlády svrhávat revolucemi, neboť se dříve, či později všechno zlé navrátí.