ČTVRTEČNÍ GLOSY 18.02.2016

Miroslava Macka
Národ opět rozděluje další „causa“, tentokrát pubertálních spratků, kteří šikanovali svoji učitelku. Při té příležitosti jsme se dozvěděli, že je to na českých středních školách poměrně obvyklý jev, byť veměs nekončí smrtí pedagoga. Též nastala obvyklá mediální smršť názorů, prohlášení, protiprohlášení a vyjádření expertů a politiků, kdo za to může a co bude zapotřebí učinit, aby se něco takového neopakovalo, bla, bla, bla, bla.
Tady je autentický zápis ze školní kroniky, týkající se jednoho mého předka:
Učitelé před soudem 9. VI. 1882
Dne 26./5. 882 poslal mladší učitel p. Lib. Šilberský synka Mackova čís. 62 domů, aby mu otec konečně jednou zakoupil písanku, bez níž již dlouho do školy chodil. Otec hocha, jsa povahy prchlivé - obuvník - přiběhl ihned do školy a zde, vešed bez zaklepání a pozdravení, čepici maje na hlavě, před dětmi učitele vypeskoval. Byv pak na chodbě nadučitelem J. Brachtlem v dobrotě napomenut, ukázal se i zde zarputilým. Správa školy dala jej tedy k představenstvu obce předvolati, žádajíc, aby urážku ve škole učiněnou ve škole na tomtéž místě odvolal a učitele Š. odprosil, což však M. učiniti odepřel. Nezbývalo tudíž ničeho jiného, než zažalovati M. u ck. okr. soudu v Zábřehu pro urážku na cti a rušení v úřadě. Přelíčení řídil ck. auskultant p. dr. Weber. Macek měl osm dní v chládku pro svou prchlivost si odpočinouti, avšak ku prosbě jeho a dle přání správy školy změněn trest v ten způsob, že odprosí hned druhého dne před vyučováním učitele Š. ve škole u přítomnosti dítek, místní školní rady a obec. představenstva, což ochotně učinil. Tím správná věc vyřízena a mnohým odpůrcům dokázáno, že není škola místem, kde každý surovec učiteli nadávek uštědřiti může dle libosti, alebrž že učiteli třeba autority, kterou nepovolanec rušiti nemá a nesmí!
P. S. Protože za každého nezletilce jsou odpovědni jeho rodiče, k dobovému zápisu dodávám staré české přísloví: Škoda rány, která padne vedle.

Prezident Zeman se opět (už asi po tisící jedno sto padesáté šesté) projevil jako Miloš I. Velkohubý, který plácne cokoliv, co kde zaslechne nebo si myslí, že zaslechl či někde přečetl. Naposledy při besedě s občany v Blovicích na Plzeňsku, kde mj. pravil: „Sám jsem si vyžádal trestní spis pana Kajínka, výpis z rejstříku trestů. A je potřeba vědět dvě věci. Ta negativní věc je, že výpis z rejstříku trestů má tři hustě psané stránky - loupeže, někdy spojené s fyzickým násilím, například lámáním rukou a nohou, krádeže, atd. …“
Prokazatelná skutečnost: Ve výše zmíněném dokumentu není jedna jediná zmínka, že by někdy někoho napadl nebo fyzicky udělal. Pouze jednou jedinkrát si při Kájínkově zatýkání jeden z policistů vlastní nešikovností zlomil malíček.
Zdalipak se najde mezi hlídacími psy demokracie alespoň jeden bez náhubku, který se prezidenta přímo zeptá, proč zase kecá a lže?

Zpráva:
Výrazně zvýšit by se měly také pokuty. Ty budou v jistých případech činit až 75 tisíc korun. Takovou sumu by si podle nových pravidel měl připravit například člověk, který u sebe během jízdy nebude mít řidičský průkaz.
Dodávám:
Ťok, ťok na čelo! Koho a jak v takovém případě ohrožuje? Co je to za neskutečnou buzeraci?

Petr Paulczyňski na facebooku:
Poté co se objevil návrh na 75 tisíc za jízdu bez papírů se bojím, aby za prošlý obvaz v lékárničce nebyl trest smrti.

U novinářů to chápu, ale když i ředitel školy v rozhlasu prohlásí „budeme se zaměřovat“ namísto „zaměříme se“…