PÁTEČNÍ GLOSY 12.02.2016

Miroslava Macka
Petr Paulczyňski na facebooku:
Za výpadky připojení a jeho kvalitu nese podle zákona o EET odpovědnost sám podnikatel. Viz §21 a 22. To vymyslel pičus.

František Matějka na facebooku:
Za posledních 25 let bylo v České republice přijato tolik zákonů, jako za předešlých 72 let dohromady. Od ledna 1990 jich bylo přijato více než 12.000 z celkového počtu atakujícího hranici 30.500, přijatých od října 1918. Základním cílem těchto norem je přitom něco lidem zakázat, ztížit nebo omezit. Neexistuje přitom žádný zákon, který by poskytl možnost umístit morálku tam, kde není. Neexistuje už z principu žádná právní norma, která by mohla dát občanovi více svobody. Osvícení politici mohou v té změti dokázat jediné. Mohou, pokud s takovým plánem získají podporu voličů, občanům kus jejich svobody, zrušením či omezením dosavadních právních norem, vrátit do jejich vlastních rukou. Tak snad někdy.

Čtenář glos J. K. mi napsal:
Překvapuje mě, že pokládáte požadavek na zasílání kontrolních hlášení DHP na "elektronickou adresu podatelny" (neboli email) za omyl či chybu. Stačí si uvědomit několik maličkostí. Třeba že přístup k databázi kontrolních hlášení bude sledován, přenos dat na web www.daneelektronicky.cz je šifrován proti odposlechům a datové schránky, ač k nim lze mít řadu výhrad, vedle zabezpečení poskytují u prokazatelnost doručení zprávy.
Naproti tomu email zaslaný na "elektronickou adresu podatelny" je nešifrovaný a neprokazatelný. Nyní již začnou dávat smysl drakonické tresty za nedoručení hlášení, příjem emailu může úřad kdykoliv popřít. A též úniky dat nelze apriori svést na úřad, kdokoliv je mohl odposlechnout při přenosu.
Ale jisté výhody toto řešení přeci jen přináší. Státní správa nemusí řešit zálohování svých systémů, při obnově může požádat ANOfert o poskytnutí kopie dat.