ČTVRTEČNÍ GLOSY 10.12.2015

Miroslava Macka
Německá kancléřka Angela Merkelová je dle amerického časopisu Time zásluhou svého přístupu k uprchlíkům „osobností roku“ a Karel Schwarzenberg převezme jako první Čech Medaili Roberta Schumanna za mír a budování Evropy. Chybí už jen ocenění Miroslava Ransdorfa „finančníkem roku“, aby komedie byla dohrána do konce…

Petr Robejšek v říjnu 2009:
Praktické uplatňování Lisabonské smlouvy povede k dalšímu soustředění moci v rukou hlavních evropských hráčů. Těžit z toho bude méně Evropská komise, či Evropský parlament a více Německo a Francie. Vůči malým zemím mohou tyto země trvat na striktním dodržování smlouvy, sami ji mohou po libosti porušovat. Jenom si vzpomeňme na osud Maastrichtské smlouvy. Závažná rozhodnutí budou jako dosud činěna na neformální úrovni, mimo dosah hlasovacích procedur a vysoko nad hlavami voličů.

Čtenář glos P. S. mi napsal:
„Europoslanec Ransdorf tvrdí, že pouze chtěl informace k dědictví po švýcarské občance, která zemřela v roce 2005. Dědicem měl být Čech, který se na Ransdorfa obrátil prostřednictvím své známé a manažera.“
Podle veřejně dostupných informací tedy existuje jakýsi tajemný Čech, který má ve švýcarské bance pohádkové dědictví ve výši cca 9 miliard korun. A není to zřejmě žádný bezvýznamný občan, když má dokonce svého manažera. A tento člověk si pro získání svého dědictví nenajme renomovanou právní kancelář nebo alespoň člověka s právním vzděláním. Osloví europoslance Randsdorfa, který právní vzdělání nemá. Ten se věci ujme a přizve si k jednání tři Slováky. Z toho dva v minulosti trestně stíhané a jednoho šíbra s vazbami na Rusko (pokud lze věřit informacím ze slovenské strany). Tolik oficiální verze. Podle jiných verzí příběhu naivní a jinak slušný Ransdorf naletěl podvodníkům, anebo se zkrátka snažil dostat k penězům které mu nepatřily a narazil.
Existuje vědecká poučka nazvaná Occamova břitva. Ta zjednodušeně řečeno říká, že to nejjednodušší vysvětlení je obvykle to správné.