ČTVRTEČNÍ GLOSY 19.11.2015

Miroslava Macka
Pas, který našli u teroristy po sebevražedném útoku v Paříži je na jméno Ahmad Almohammad ze syrského Edlibu, který se narodil 10. září 1990. Muž, který s tímto dokladem požádal 3. října na řeckém ostrově Leros o status uprchlíka, se v pátek 13. listopadu odpálil u stadionu Stade de France.
Srbská policie nyní uvedla, že na syrský pas s naprosto identickými údaji se do Evropy dostalo nejméně sedm lidí. Na dokladu se lišila vždy jen fotografie. Jméno, místo narození i datum narození zůstalo stejné.
Předpokládám, že vás to neudivuje…reakce politiků bude pak stejně přiblblá, jako všechny minulé…

Něco pro nepamětníky, Česká Televize 7. března 2011:
Havel žádá zásah v Libyi, Klaus je fatálně proti.

Vsaďte se, že všechna mimořádná opatření a posílení represivních složek, která si v dnešní hysterii vlády vynutí, se nakonec potichu stanou normou…

Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor: Válka proti terorismu je nesmysl. Musíme řešit, proč nás muslimové nenávidí.
Jo, jo, měli jsme kdysi řešit, proč nás ten Hitler neměl tak rád a žádná válka by se nekonala…

New York Times napsaly, že řeči o zničení Islámského státu se hezky poslouchají, ale nikdo neví jak to učinit.
Co takhle začít primární prevencí? Zmrazit veškerá konta Saudů v zahraničí, okamžitě vyhlásit embargo na jejich naftu a vyhlásit též okamžitý zákaz stavění mešit za jejich peníze, které se ve světě stávají ideovými buňkami terorismu. A stejně razantně pak postupovat na všech frontách. Jenže tomu brání velmocenské zájmy, že ano?

Ladislav Větvička:
Minuta ticha se dnes drží za kdeco a kdekoho. Strašlivý akt surového násilí na nevinných lidech v Paříži by si podle mne zasloužil daleko více, než jen pouhou minutu ticha.
Vážení představitelé EU, kormidelníci evropské integrace, architekti společné unifikované a centralizované vzájemnosti, máte pocit, že minuta vašeho ticha je dostatečná? Jsem přesvědčen, že nikoli. Minuta je málo. I deset minut je málo. I půl dne je málo. Buďte zticha už navždy. Sklapněte.

Čtenář glos Z. H. napsal:
Dějiny vojenství jsou zjednodušeně řečeno dějinami zásobovacích problémů. Od zajišťování potravin, pitné vody a píce pro koně v minulosti po dodávky munice, proviantu a pohonných hmot v novověku. Minimálně od druhé světové války je úzkým hrdlem právě benzín, je doslova krví moderní armády. (I ve Stalingradském kotli došel Němcům nejdříve benzín, takže ani ty potraviny, co měli ve skladech, nebyli schopní distribuovat k jednotkám ).
A nyní k těm záhadám :
1. Na území Islámského státu žije cca 6 milionů lidí, v mobilní motorizované armádě má desetitisíce bojovníků. Jen ta spotřeba pohonných hmot pro vlastní armádu musí být ohromná, o civilní spotřebě ( třeba už jen traktory v zemědělství) nemluvě. Ropné rafinerie jsou z technické podstaty velké, takřka nezamaskovatelné. Dají se snadno poškodit a velmi obtížně opravit (říšský ministr Albert Speer by mohl vyprávět).
Otázka první. Co proboha ta koalice nejmodernějších armád světa už přes rok bombarduje, když nedokázala zničit tyto rafinerie?
2.Islámský stát má nejen dost ropy, nafty i benzínu pro vlastní potřebu, ale dokonce ji i exportuje. Ropa není diamant nebo valoun zlata, co by se dal propašovat v kapse. Musí se exportovat ropovodem (ten islámský stát nemá) nebo v cisternách. Cisterna je velký náklaďák o váze několika tun, neprojede jen tak nějakou polní pěšinou. Aby takovéto pašování přineslo v televizi uváděné příjmy, musí být v pohybu stovky cisteren.
Otázka druhá. Co proboha ta koalice bombarduje, když nedokázala trefit ani takováto "vrata od stodoly" a odstřihnout tak Islámský stát od peněz?
3.Z pouhého pohledu na mapu je zřejmé, že na sever, jih, východ i západ od Islámského státu jsou samí naši "spojenci". Člen NATO Turecko, Spojenými státy vyzbrojená umírněná syrská opozice, Jordánsko, Saúdská Arábie, Irák s americkými vojenskými poradci.
Otázka třetí. Komu tu ropu Islámský stát prodává? Jde přece o přepravu stovek tun ropy, jízdy stovek a stovek cisteren. Nejde o to, že by nějaká celník "přimhouřil oko" nad jedním kufrem.

David Forbelský na facebooku:
Takže asi jsme fakt nuceni si tu historii prožít znova. Sežeňte si učebnice dějepisu. Myslím, že právě probíhá "Sitzkrieg" - velkohubá prohlášení a skutek utek. Jediné, o co se politici teď budou snažit, jsou změny ústav a zákonů, aby měli ještě větší pravomoci, ačkoliv až dosud neuměli využít ani ty obrovské, které již mají. A spousta lidí na to uslyší, už teď volají po plotech na hranicích, namísto toho, aby vyžadovali po policii a úřadech důsledné dodržování již platných zákonů a smluv. Celý rok státy EU kašlou třeba na Dublinskou smlouvu. U nás není třeba držet nelegály v detenčních zařízeních a je možnost je deportovat prakticky ihned. Zákony na šíření nenávisti máme také, je tam i paragraf o veřejném projevování sympatií k takovému hnutí. Nejsem z těchto zákonů nadšen, ale právě proto není třeba je ještě zpřísňovat. Zatím to odskákalo pár lidí za lepení nálepek.
Ti, kdo chtějí islámské prvky zavést do zákonů a chodu státu zcela jasně ohrožují demokracii a i na to trestní zákoník pamatuje. Navíc pokud by vláda vyhlásila výjimečný stav, tam se pak tresty ještě zpřísňují.
Takže buď se budou politici dále tvářit, že se nic neděje a budeme pokračovat v "Sitzkriegu" než stejně jako v těch učebnicích nepřítel nabere sílu a dozbrojí se, nebo jasně prohlásíme, že stojíme o sekulární společnost a kdo prosazuje prvky náboženství ohrožuje ústavní řád je nepřítel a stát, který je nositelem takových myšlenek je tím nepřítelem také.