ÚTERNÍ GLOSY 13.10.2015

Miroslava Macka
Dnes se zřejmě opět nedozvíme, kdo a čím sestřelil nad Ukrajinou malajsijské letadlo. Zprávu se totiž chystá vydat jak vyšetřovací komise v Holandsku, tak ruská zbrojovka vyrábějící rakety BUK. Předem si můžeme být jisti, že zprávy se budou diametrálně lišit.

Britský Daily Telegraph přinesl čtyři požadavky Velké Británie, které musejí být splněny, aby Velká Británie setrvala v EU:
1. Británie musí mít schválenou výjimku ze zásady trvalého sjednocování zemí EU.
2.) Musí být veřejně vyhlášeno, že Evropa je společenství států s různou měnou a EU není oficiální evropskou měnou.
3.) V rámci znovunavrácení moci musí mít skupiny národních parlamentů možnost zablokovat navrhované eurounijní direktivy a zrušit stávající eurounijní zákony.
4.) EU musí být reorganizována tak, aby se zabránilo dominanci jedněch evropských zemí nad druhými. Zvláštní ochrana se musí týkat City of London.

Kouzlo nechtěného:
Nešel jsem do politiky, abych se vykecával, pravil Andrej Babiš ve dvoustránkovém rozhovoru publikovaném v LN.

Petr Hroch na facebooku:
Když jsem jako předseda komise pro prevenci kriminality Města Olomouce vnesl názor, že bych od subjektů pobírajících dotace očekával nějaké podklady o efektivitě a přínosu pro společnost, to bylo najednou pozdvižení...

Někdo kecá:
Stropnický prý má informaci, že přesun migrantů do Evropy z Balkánu probíhá i přistavenými autobusy, které zřejmě financuje Rusko. „Od maďarského ministra obrany mám informaci, kterou nemohu stoprocentně potvrdit, ale nemám důvod jí nevěřit, že na území Balkánu byly v nemalém množství přistaveny autobusy. Nikdo neví, odkud se tam vzaly, ale dost pravděpodobně byly financovány Ruskem. Posun lidí k té vytoužené schengenské hranici se odehrával i tímto způsobem,“ řekl Stropnický listu s tím, že tak není vyloučeno, že Rusko financuje příliv uprchlíků do Evropské unie.
Maďarský ministr obrany István Simicskó popřel, že by cokoliv takového Stropnickému řekl.

Přítel Z. Š. mi napsal:
Právě jsem se vrátil z týdenního pobytu na Slovensku. Při té příležitosti musím konstatovat, že Slováci se daleko méně nechávají oblbovat Evropskou unií a evropským středním proudem. Jejich politikové se v jejich veřejnoprávní TV daleko odvážněji a otevřeněji staví k problému číslo 1 – imigraci, ale i mnoha dalším. Kritizují EU a dávají najevo, že vše má svoji mez a oni se nebudou bezmezně podvolovat. Jejich činy pak jejich slova podtrhují. A jejich veřejnoprávní TV to kupodivu otevřeně vysílá v přímém přenosu a kupodivu také v reportážích a publicistice. V tom shledávám významný rozdíl mezi Slovenskem a Čechy. Když jsme před 23 lety rozdělovali ČSR, tak jsem věděl, že Slováci jsou hrdější národ, ale přesto jsem si zároveň myslel, že jsem zůstal na té lepší, pokrokovější, schopnější a otevřenější straně. Nyní o tom vážně pochybuji. Oproti Slovákům jsme devótně shrbení a visíme na EU více, než by bylo zdrávo. A srovnání naší a jejich veřejnoprávní TV? Ta naše je FUJ! Mám satelit, a budu prostě víc koukat na STV – více se dozvím.