PONDĚLNÍ GLOSY 12.10.2015

Miroslava Macka
Německá vláda vede s Evropskou komisí neformální rozhovory o zavedení určité formy evropské solidární daně, ze které by se financovala část výdajů souvisejících s uprchlickou krizí. Informoval o tom německý list Süddeutsche Zeitung.
Doufám, že budeme, coby poslušné ovce, opět solidární…

Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdě zkritizovala východoevropské vlády, že se při reakci na migrační krizi nepoučily z vlastní historie. To samé by se ovšem dalo říci též o Německu. Dvakrát skoro zničit celou Evropu, dvakrát prohrát a zkoušet to potřetí…

„Musíme usilovat o praktický vztah s Ruskem. Není to sexy, ale musí to tak být, nemůžeme takto pokračovat,” prohlásil v bavorském Pasově při besedě předseda Evropské komise Juncker. „S Ruskem se musí zacházet slušně,” řekl. „Nemůžeme dovolit, aby nám vztahy s Ruskem diktoval Washington,” dodal.
Máme tomu tedy rozumět tak, že doposud vztahy z Ruskem Washington EU diktoval?

Via Tomáš Haas:
Česko-americký novinář Dusan Neumann doprovodil záběry z telekonference ruských a amerických armádních špiček k situaci v Sýrii perfektním popisem postavení obou velmocí:
"Náš bezradný ministr obrany Ashton Carter opět napomenul Rusy, že jejich strategie v Sýrii je špatná a bude ještě víc destabilizovat Blízký východ, aniž by sám přinesl vůbec nějaký návrh řešení. Bylo to poněkud drzé vyjádření zástupce země, která se po 14 letech bojů v Afghánistánu ani nepřiblížila k mírovému řešení, a která je tak úspěšná v Iráku, že Irácká vláda dnes dává přednost spolupráci s Rusy.
Seznam našich mezinárodních "úspěchů" může pokračovat: potom, co se podařilo pacifikovat lybijského despotu Kadáfího, jsme pomohli jej svrhnout, předat zemi džihádistům a nastartovat tím invazi uprchlíků do Evropy, podpořili jsme tzv. arabské jaro, které sesadilo našeho spojence, egyptského prezidenta Mubaraka a instalovalo vládu Muslimského bratrstva a jen díky generálu Sisimu, kterého naše vláda odsuzuje, se Egypt nestal další džihádistickou pevností...
Zde můžeme sledovat tiché záběry telekonference k "prevenci konfliktů", ve které ruští generálové prakticky diktují Obamovým úředníkům, aby se nevměšovali, protože Rusové přebírají iniciativu do svých rukou.
A tak jsme svědky toho, jak se nejmocnější armáda na světě změnila na pouhou nejdražší armádu."