STŘEDEČNÍ GLOSY 15.07.2015

Miroslava Macka
Zatímco „zachraňujeme“ Řecko, hroutí se „naše“ Ukrajina…Čeští politici k tamní situaci ovšem mlčí - dosud nedorazily instrukce…

Jan Švejnar uhodil hřebík na hlavičku:
"I v případě, že by Řecko odešlo z eurozóny, což mnoho lidí považuje, že by zachránilo zbytek eurozóny jako takový, varuji, že tomu nemusí tak být, protože kdyby Řecko potom rychle šlo do konjunktury, začalo růst jako Argentina, no tak si budou lidé v mnoha dalších zemích říkat: proč my stagnujeme, proč my klesáme ekonomicky, když je tady řešení, které vlastně vede k rychlému růstu."

Francie si včera připomněla 226. výročí dobytí Bastily během Velké francouzské revoluce. Neměla by být ovšem namísto velkých oslav spíše tryzna?

Jiří Payne:
Řecko dluží 313 miliard Eur. Je správné požadovat splacení a tomu odpovídající chování. Ale nesmíme zapomenout na desítky německých, francouzských, italských, belgických a dalších bankéřů, kteří po léta nakupovali řecké dluhopisy, o kterých museli vědět, že jsou bezcenné. Dopustili se trestného činu a měli by být potrestáni. Aby se tyto banky zachránily, vykoupila od nich Unie část dluhopisů. Tím trestní selhání jednotlivců naředila tak, aby to zaplatil každý obyvatel Evropy, zatímco správně měly zkrachovat nezodpovědné banky. I za to by měl být někdo potrestán.