PÁTEČNÍ GLOSY 12.06.2015

Miroslava Macka
Zhruba jednu miliardu korun zaplatí stát v prvním roce fungování elektronické evidence tržeb za vybudování počítačového systému a jeho provoz. To je zhruba o 300 milionů korun více, než dosud tvrdilo ministerstvo financí. Tolik zpráva. Je to samozřejmě nesmysl, neboť tu miliardu nezaplatí „stát“, ale my všichni, co platíme daně. Docela velká suma na ukojení fixní představy jednoho vládního neumětela.

Jaromír Bábek (Pravý prostor):
V maloobchodních prodejnách v ČR je zákazníky a zaměstnanci ročně ukradeno zboží asi za 13 miliard korun (nespletl jsem se v řádech, částka je správně). To je asi dvakrát více, než činí podle NKÚ mezera ve výběru DPH malých podnikatelů a živnostníků (7 mld). Tyto obrovské ztráty jsou vážným problémem maloobchodních prodejců. A jsou to také peníze, které utíkají státu (DPH, daň z příjmu). Jak na to? Je možné těm krádežím zabránit?
Je to možné. Stačí, aby byl každý zákazník a zaměstnanec, který opouští prodejnu, prohledán. Prohlídka zavazadel i prohlídka osobní. A bude po krádežích.
Snadné, účinné a jednoduché. Že je to nepřijatelné? Proč? Vždyť poctiví se nemají čeho bát!
Teď vážně: Je to nepřijatelné, protože to je řešení založené na principu kolektivní viny (všichni jsou vinni) a principu presumpce viny (každý je vinen). A to porušuje základní principy práva v ČR. Stejně, jako EET.