ČTVRTEČNÍ GLOSY 28.05.2015

Miroslava Macka
Domácnosti vyrábějící ekologicky šetrnou elektřinu pro vlastní potřebu budou muset nově platit daň z elektřiny. Senát přijal rozsáhlou novelu energetického zákona, která to umožní.
Debilní bolševizace Česka nadále úspěšně pokračuje…

Česká pošta už ví, jak se stát ziskovým podnikem: chce to jen pár stovek milionů dotací.

Andrej Babiš přece nemůže být tak retardovaný, jakým se zdá být při svých projevech ve sněmovně! Zřejmě hraje na soucit nebo co…

Helena Macků z Javorníku zde otevřela dvě kavárny. V rozhovoru pro časopis Cosmopolitan pravila:
Pořád jsem narážela na nějaké překážky. Přestože podnikám v kraji s obrovskou nezaměstnaností, žije tu jen velmi málo zaměstnatelných lidí, kteří by se nadchli pro věc a bylo by na ně spolehnutí. Většina jen pasivně přežívá, pobírá dávky a nemá skutečný zájem situaci změnit.
Narazila jsem i na nespolehlivost dodavatelů. Čekala jsem, že když místním cukrářům zadám zakázku, budou nadšení. To jsem se spletla! Dorty nebo koláče někdy vůbec nedorazily. Upekla bych si je po nocích sama, ale to nemohu kvůli normám a předpisům.

Milan Zelený na stránkách České manažerské asociace:
Je na čase pochopit, že česká ekonomika není „malá, otevřená a proexportní“, ale prostě „outsourcovaná“, tj. neautonomní, závislá, odvozená a hostitelská pro zahraničně vlastněné podniky, umístěné na území ČR, anebo místně kontrahující specificky definované subdodavatelské výrobní služby. Zahraniční vlastníci rozhodují, co a jak se bude vyrábět, a komu a kde prodávat - plní tak své základní vlastnické funkce na cizím území. Do toho jim nelze mluvit; oni zadávají domácím subdodavatelům své výrobní, skladovací a montážní potřeby za smluvní ceny.
Krátce, jestliže VW vyveze z ČR svůj automobil, pak tržní hodnota tohoto exportu patří VW a ne ČR. Čeští dělníci a subdodavatelé obdrží jen smluvní zlomek z celkové hodnoty, domluvený předem, bez ohledu na tržní hodnotu finálního produktu. Český stát dostane část daní z deklarovaných zisků. Zahraniční hosté tak investují především do sebe, tj. do svého outsourcingu.
Přes 42,5 % veškeré české produkce je vytvořeno a vlastněno zahraničními firmami, stejně jako plné 3/5 celkových zisků. Navíc, 99 % vkladů klientů v ČR kontrolují zahraniční banky. Nejvíce českých firem kontrolují vlastníci z Ruska, Německa, Ukrajiny a Slovenska. Počet zahraničně vlastněných s.r.o. je asi 174 tisíc. Počet českých majitelů s.r.o. vzrostl za poslední tři roky o 2%, ale počet zahraničních vlastníků se zvýšil o 45 % (údaje Bisnode AB).
Zahraniční vlastníci trvale stahují z ČR rostoucí objem zisků ve formě dividend, určitě dnes přes 220 miliard Kč ročně; také reinvestice kapitálu klesají - u mnohých podniků jde o přípravu na brzký odchod a přelití kapitálu do levnějších a konkurenceschopnějších regionů.
Takže, když vám někdo z Neumětel bude zase namlouvat, že Česko je „malá, otevřená a proexportní“ ekonomika, tak by už mělo být jasné, za koho ten dotyčný vlastně „kope“ nebo lobbuje.

Spolumajitel „Tatry Mountain Resort“ Igor Rattaj se snaží koupit dvě zimní střediska v Rakousku. Podle jeho slov Rakušané tento druh podnikání neumějí: „Bohužel dělají tento byznys tak, aby přežila celá oblast a ne, aby to vydělávalo jim.“
Sancta simplicitas!

Z prohlášení ministra zahraničí Schwarzenberga ze dne 29. 6. 2011:
Pád režimu Muammara Kaddáfího otevírá novou etapu historie svobodné Libye, která je z mnoha hledisek velmi důležitá pro klidný vývoj a bezpečnost celé oblasti.
Sancta simplicitas!