STŘEDEČNÍ GLOSY 20.05.2015

Miroslava Macka
Ne, abyste si mysleli, že David Rath je vychcaný lump, který provede jakékoliv kejkle, jen aby nadále získal nějaký ten čas k přesvědčování tupého stáda, že je obětí širokého spiknutí! Je přece i spousta jiných vysvětlení, ač mne momentálně žádné nenapadá…

Vysoké daně plaťte s úsměvem:
Celkové náklady, které město Brno neziskovému sdružení Veronika za chytrou ekologickou a potřebnou telefonickou linku zaplatí, činí 1.000.000,-Kč, ročně tedy 200.000,-Kč. Na tom, že při předpokládaném zodpovězení 100 dotazů za rok, vyjde město Brno jeden telefonát na 2000,-Kč, ředitelka ekologického institutu nevidí nic špatného. „Jde o informace a ty jsou dneska drahé. Město by navíc mělo podporovat ekologické organizace jako je ta naše. Děláme dobré věci a neděláme to přece pro sebe,“ vysvětlila vysoké náklady zelené linky ředitelka Gaillyová.
Ukázka drahé informace o aktuálním stavu životního prostředí za 2000.- Kč: „Buďte bez obav, trochu nám tam ty hodnoty polétavého prachu sice oscilují, ale je v to mantinelech.“

Natalie Jaresková, ukrajinská ministryně financí, na výročním zasedání Evropské banky pro obnovu a rozvoj: Odpusťte nám čtyřicet miliard dolarů dluhu…věřitelé musejí být konstruktivní.“
Nový význam přídavného jména “ konstruktivní“ je na světě…

Lenka Zlámalová (Echo24):
Česká ekonomika nabrala v první čtvrtině letošního roku rekordně rychlé tempo. Oproti předchozímu roku vzrostla o 3,9 procenta. Ještě pozoruhodnější je zrychlení proti poslednímu čtvrtletí loňského roku o 2,8 procenta.
Přirozeně by se dalo očekávat, že i bez jakýchkoliv aktivit zlepšujících výběr daní, se silná ekonomika projeví automaticky ve státním rozpočtu. Platí úplně jednoduchý vzorec: naše daňová kvóta je někde kolem 34 procent. Zhruba třetina výkonu ekonomiky se tedy přerozděluje na daních. HDP země nyní dosahuje 4,26 bilionu korun. Každé procento růstu ekonomiky by tedy úplně automaticky mělo přinést na vyšších daních do státního rozpočtu zhruba 14 miliard korun. Při zmíněném růstu o 3,9 procenta by mělo být úplně automaticky bez jakýchkoliv zásahů ministra financí a kohokoliv jiného z vlády v rozpočtu za rok o 54,6 miliardy korun navíc. Za čtvrtinu roku, za niž už máme data jak o vývoji ekonomiky, tak o státním rozpočtu, by to mělo být necelých 14 miliard korun.
Daňové příjmy se za rok snížily skoro o 16 miliard korun. Loni se v první třetině roku vybralo 250 miliard korun, letos 234 miliard korun. Největší výpadek (9 miliard korun) je u daně z přidané hodnoty, kterou si sám ministr financí Andrej Babiš nastavil jako laťku pro měření svého výkonu ve státní službě.
Po roce, kdy Andrej Babiš řídí stát i svou firmu, se Agrofertu zvýšily zisky a státu se dramaticky snížil výběr daní při rekordní prosperitě. Jestli ten, kdo je za to zodpovědný, dokáže sbírat body za roli dobrého hospodáře, které mu stačí na post nejúspěšnějšího politika, ukazuje to, že jsme hodně naivní společnost. Tomu, kdo je dost drzý, projde úplně všechno.