ČTVRTEČNÍ GLOSY 7.05.2015

Miroslava Macka
Televizní a rozhlasové pořady k 70. výročí Pražského povstání mi připomínají manekýnu: z té také vidíte jen patřičně namalovanou, nasvícenou a plastickými chirurgy vystajlovanou podobu, která má k realitě značně daleko.
A tak nepadlo ani slovo o tom, že němečtí vojáci toužili jen po jednom jediném - co nejrychleji utéci před Rusy k Američanům a nebýt barikád, zřejmě by tak učinili bez krveprolití, nepadlo ani slovo o Revolučních gardách (RG), přezdívaných Rabovací gardy, o roli Smrkovského v Národním výboru a dalších a dalších dějích, které by kazily výsledný dojem na předváděcím molu.

Co si to ten prezident dovoluje? Když je ten rusofil a táhne nás na východ ke stalinistickému Putinovi, tak proč nejmenuje politruka s estébákem profesory?
Ale vážně: znaje Miloše Zemana, jsem přesvědčen, že mu nejde o to, kdo bude nebo nebude profesorem, jen některé lidi prostě nechce jmenovat . Přiznávám, že s některými bych měl také problém…Řešení je pak nasnadě: ať si univerzity jmenují své profesory samy, prezidenta k tomu rozhodně nepotřebují.

Zpráva:
Strany vládní koalice se ve středu dohodly na elektronické evidenci tržeb (EET). S novým opatřením nakonec souhlasili i lidovci, kteří s EET měli problém a požadovali studii, která by zhodnotila, jaký dopad bude mít zavedení této novinky na živnostníky. Co je vedlo ke změně názoru a proč se zavedením EET teď souhlasí, ale lidovci zatím neprozradili.
Dodávám:
Není co prozrazovat, copak lidovci někdy měli nějaké ideje a zásady mimo touhu po korytech?

Maturanti dostali krátký úryvek textu známé britské satiry „Jistě, pane ministře“v následujícím znění: "Takže takhle to je? Opět zrazen? A kolegou z kabinetu! Zatracený Basil Corbett! Když začnu myslet na Basila Corbetta, hned mi ***** Iškariotský připadá sympatičtější. Basile Corbette, udav se těmi třiceti stříbrnými!"
Jejich úkolem bylo, aby na vynechané místo dopsali "jméno biblické postavy z Nového zákona, což mnozí nejen nezvládli, ale ještě se rozčilovali a rozhořčovali nad obtížností otázky.
Moc a moc bych toužil vidět vedle sebe maturanta rakouskouherského klasického gymnázia a toho dnešního, to by byl obrázek úpadku všeobecného vzdělání!