ČTVRTEČNÍ GLOSY 30.04.2015

Miroslava Macka
Davidu Rathovi se ve středu odpoledne opět přitížilo. Obžalovaný exposlanec proto znovu zamířil do nemocnice. „Jsem teď na infuzi. Co bude dál, nevím,“ citoval jej server Blesk.cz. Lékaři Ratha ošetřili a poslali jej zpět domů.
„Stres z vydírání státním zástupcem Jirátem mi vyvolal kruté bolesti hlavy a pískání v uších se závratí. Musel jsem jet do nemocnice na akutní ošetření,“ postěžoval si Rath.
Hlavně, aby nepotratil…

Metody hybridní války jsou nenápadné, ale zákeřné. Vojenská kontrarozvědka odhalila cizojazyčnou skupinu, která do oblíbených polévkových pytlíků s písmenkovou polévkou přisypávala namísto latinky azbuku! Chraňte své děti před nenávistnou propagandou!

Americký politik a publicista Wayne Allyn Root k situaci v Baltimoru:
Napadá mě v této souvislosti několik klíčových otázek, na které by měli američtí černoši odpovědět:
Kde jsou otcové oněch rabujících afroamerických vandalů z Baltimoru?
Oni se snad někam vypařili. V ulicích města jsem viděl jen matky a jejich dcery. Ale nikde tam nebyli tátové těch kluků, aby jej vzali za límec a odvedli zpátky domů. Může být důvodem beznaděje, hněvu, chudoby a násilí v ulicích Baltimoru fakt, že ti kluci doma nemají táty?
Kde je prezident Obama?
Černoši zdevastovali americké město a náš první černošský prezident mlčí. Když je ovšem zastřelen afroamerický teenager, bez váhání obviňuje kde koho. Když však tisíce černochů terorizují město, neřekne k tomu ani slovo. Nemá co říct k tomu, že Afroameričané páchají výtržnictví, plení, pálí a vraždí i členy své vlastní komunity.
Kde je černošská starostka Baltimoru?
Nařídila policii, aby ustoupila, nikoho nezatýkala a nechala násilí volný průchod. Zatímco slibovala, že bude město chránit, shořelo mnoho obchodů i domů. Několik dní před vypuknutím nepokojů se nechala slyšet, že hodlá vytvořit „prostor pro ty, kteří páchat násilí“. Poté obvinila média, že její slova vzala doslovně.
Kde jsou vůdci baltimorské černošské komunity?
Co dělají Al Sharpton a Jesse Jackson? Jste velmi rychlí, když máte obvinit bílého policistu ze smrti černého kluka, ale když jde o to odsoudit násilí páchané černými obyvateli města, tak máte dost času? Nebo vám snad zdřevěněl jazyk?
Jak se válka proti chudobě promítla do života obyčejných Afroameričanů?
Nejdelší a nejnákladnější „válka“ v amerických dějinách trvá už od dob Lyndona Johnsona. Přesto města jako Baltimore vypadají stále stejně. Stejná chudoba. Stejná beznaděj. Stejný vztek a násilí. Stejné nepokoje, obviňování a výmluvy. Na tento projekt jsme vynaložili 22 bilionů dolarů, což je více než na všechny války v historii Spojených států.
Z černošské komunity zaznívá mnoho výmluv. Tvrdí, že prý se cítí bezmocní. Fakt? Vždyť prezidentem je černoch, státní žalobci jsou také černoši, dokonce i starosta Baltimoru má černou pleť. A to samé platí o některých členech městské rady, šéfovi policie. Fakt se cítí černá komunita bezmocná? Biliony dolarů byly vynaloženy na zlepšení životních podmínek vašich lidí. To zahrnovalo stravenky, bezplatnou zdravotní péči a stovky mandatorních programů. I po tom všem máte pocit, že jste bezmocní? Co by se tedy ještě mělo dělat, aby se učinila přítrž násilí, chudobě, výmluvám a obviňování všech kolem sebe?
Jak moc pomohl první černošský prezident Spojených států Afroameričanům? Nezaměstnanost u černochů dosáhla dvojnásobku nezaměstnanosti mezi „bílými“ Američany. Koho z toho chcete obviňovat?
Je na čase bojovat o práci, nikoli o sociální péči. Je na čase podívat se sám na sebe. Je na čase přestat obviňovat ostatní. Je čas pohnat k zodpovědnosti černošské otce, vůdce, ale i prvního černošského prezidenta. Je nejvyšší čas zeptat se Demokratické strany, co pro tuto komunitu kdy udělala kromě toho, že z nich učinili bezmocné lidi plné beznaděje, kteří jsou plně závislí na vládě. Je čas podívat se kriticky na celou tu slavnou válku proti chudobě.
Ano, na životech Afroameričanů záleží. Ale také nastal čas přiznat si, že násilí páchané černošskou komunitou nelze dále tolerovat.