ČTVRTEČNÍ GLOSY 23.04.2015

Miroslava Macka
A opět tu máme tu podivuhodnou větu: Ztrátové pobočky České pošty by měl dle vyjádření ministra vnitra dotovat stát.
Správně by ovšem věta měla znít: Ztrátové pobočky České pošty budeme z moci úřední dotovat z našich daní my, ať chceme nebo nechceme.
Možná by se ministr vnitra mohl ve svém volném čase zajet podívat do Rakouska: kupříkladu v obci Weissenkirchen ve Wachau zrušili poštovní úřad a jeho služby vykonává za úplatu místní obchodník s elektrospotřebiči ve svém obchodě. Stejně tak v Dürnsteinu, kde poštovní služby vykonává místní samoobsluha s potravinami.

Jak jinak to mohlo dopadnout?
Od letošního ledna se dramaticky zvýšil počet návštěv pacientů u praktických lékařů, a to od 20% do 100%, nejvíce pochopitelně v Ústeckém a Severomoravském kraji.
Zrušení regulačních poplatků tak pacientům druhotně přineslo delší objednací doby, prodloužení čekací doby v čekárnách, méně času na pacienta, snížení investic na provoz, tedy snížení kvality poskytované péče.

Bez ohledu na sympatie či nesympatie k Vladimiru Putinovi jeho následující slova stojí za seriózní zamyšlení:
„Po druhé světové válce jsme se pokoušeli četným východoevropským zemím vnutit svůj model rozvoje a musíme si přiznat, že jsme jednali násilně. Nic dobrého v tom není a nyní se nám to vrací. Mimochodem, přibližně stejně se v současné době chovají Američané, když se pokoušejí vnutit svůj model vývoje fakticky celému světu. Také je čeká fiasko.“

Jiří Pehe:
Odpovědnosti za uprchlíky se nezbavíme.
Dodávám:
Já určitě ne, neboť žádnou odpovědnost za ně nenesu a necítím. Nikterak jsem se totiž na vzniku jejich současné situace přímo ani nepřímo nepodílel, ani podporou vývozců demokracie, ani volbou multikulti trolů do funkcí.

Čtenář glos V. M. mi napsal:
Začíná být velice zajímavé a zároveń smutné sledovat názory na to, kdože nás to v roce 1945 vlastně osvobodil. Z úst T. Klvani slyším, že Rudá armáda nás neosvobodila, ale dobyla. A získal řadu stoupenců i z lidí, o kterých jsem se domníval, že jsou nadaní rozumem. Na druhé straně ze stejného politického spektra zaznívá, že nás osvobodili zejména Ukrajinci a Zeman by se měl spíše poklonit jejich památce.
Chtělo by to trochu logiky. Pokud nás Rudá armáda opravdu dobyla, tak ji zejména dobyli Ukrajinci a tudíž není třeba se jim klanět, ba naopak. Pokud ale tito pánové připustí, že nás Ukrajinci jako součást Rudé armády opravdu osvobodili, tak šlo o skutečné osvobození a ne dobytí.
Zřejmě v hodinách logiky chyběli.
Ze stejného soudku je také vyjádření Ukrajince Jaceňuka, když Němcům oznamoval, že Rudá armáda na konci války přepadla Německou říši. Stejně logicky je pak nutné říci, že Ukrajinci přepadli Německo také.

Čtenář glos V. D. mi napsal:
Lidé kteří utíkají od libyjských břehů nejsou povětšinou vůbec Libyjci. Podle všeho je Libye díky své aktuální rozvrácenosti pouze snadnou tranzitní zemí. Osazenstvo provizorních a obstarožních plavidel tvoří z větší části obyvatelé černé, nikoli maghrebské Afriky.

Erik Best:
O mrtvých jen dobře, takže to zformuluji takto: Stanislav Gross byl 12. nejinteligentnější český premiér.