ČTVRTEČNÍ GLOSY 9.04.2015

Miroslava Macka
Ve včerejším Radiožurnálu nás přívětivým dívčím hlasem přesvědčovala náměstkyně ministra financí Simona Hornochová o výhodách elektronické evidence tržeb a při té příležitosti si postěžovala, že v České republice přibývá lidí, kteří různými způsoby utíkají před daněmi a pokládají to za něco normálního, za co se nemusejí stydět.
Předpokládám, že jde o dámu dostatečně inteligentní, aby věděla, že ochota platit daně je v přímé úměře s tím, co občané za své daně dostávají: čtou-li denně o mizerném hospodaření úředníků, o ohromných odměnách různým pipinkám, které si natahali do úřadů, o příšerně předražených projektech, o vyplácení sociálních dávek spoustě nemakačenků, atd., atd., jak se, proboha, může těm lidem divit? Spíš by se měla divit, že ještě nedošlo k mnohočetným defenestracím!

Rituální tanečky kolem prezidentovy cesty do Moskvy nabraly tradiční české kocourkovské rysy, a to zvláště u lidovců. Zřejmě zapomínají, že prezident je nejvyšším velitelem ozbrojených sil a pokud by vydal armádě rozkaz, aby mu přistavila speciál do Moskvy, nedovedu si představit, že by rozkazu vedení armády neuposlechlo. K čemuž samozřejmě nedojde, neboť po velkém mediálním ohňostroji cesta bude tradičně schválena. Pár dnů bude poklid, a pak se opět začne kvůli čemukoliv rituálně křepčit…

Vlaková trať na ostravské letiště v délce zhruba 3000 metrů stála půl miliardy korun. Letiště odbaví denně v průměru 700 cestujících. Představitelé kraje přiznávají, že nebýt dotací, do projektu by se vůbec nepouštěli. Zřejmě se domnívají, že dotační peníze nejsou skutečné peníze, že je někdo nemusel v potu tváře vydělat a odevzdat na daních státu, aby je tento pak poslal do Bruselu, kde se přerozdělí na podobné šílenosti…

Zpráva:
Kvůli příspěvkům, které psala na Twitter, zrušil Torontský symfonický orchestr vystoupení s ukrajinskou klavíristkou Valentinou Lisitsovou. Stalo se tak kvůli "opakovanému slovnímu napadání ukrajinských médií", jak uvedl prezident orchestru Jeff Melanson.
Dodávám:
Tak to se záhy nadějeme Karla Schwarzenberga a dalších s plackou „Je suis Valentina“ na klopách…

Petr Paulczynski nabízí české žurnalistice nové heslo: PRAVDA NEUŽIVÍ!

Petr Hampl:
Až se začnou poměry v naší zemi měnit k lepšímu, poznáme to mimo jiné podle reklam na alkohol. Když se bude reklama vracet ke starým časům, budou v nich vystupovat sedláci nebo chlapi z fabrik, co svou nezměrnou dřinou a svými těžkými životy položili základ úspěchu téhle země. Na rozdíl od nevolníků předchozích generací byli i správně vzpurní. V anglosaských zemích je úděl lidí z téhle třídy (a z té doby) vnímán jako těžký i heroický zároveň (viz jejich reklamy na whisky), u nás jako těžký, ubohý a hodný pohrdání. Proto v našich reklamách vystupují jen lidé z vyšších vrstev. V prvních letech po roce 89 tomu bylo jinak (vzpomínáte na prostějovské džíny William&Devin oslavující statečnost dělníků na stavbě železnic?), ale rychle to vymizelo.
Dokud se stydíme za své kořeny a dokud jen doufáme, že na nás ulpí kousek vznešenosti nějakého cizího panstva (on to může být klidně cizí podvodník, ale to zpravidla neřešíme), nebude naše země svobodná, bezpečná ani bohatá.

Exministr obrany Miroslav Kostelka:
Víte, co mi nejvíc vadí? Ne konvoj jako takový, pár amerických obrněných vozidel a pár set spojeneckých vojáků projíždí Českou republikou běžně a není z toho žádná šou, i když tentokrát to byl podle mne propagandistický tah. Ale vadí mi to, že dřív jsem se o průjezdu tohoto konvoje přes naše území dočetl na zahraničních serverech, než mi to řekla moje vláda nebo konkrétně ministerstvo obrany. Jestli se dva dny před tím, než to projedná česká vláda, na zahraničním serveru dočtu, že konvoj projede, považuji to za špatné. Jsem přesvědčen, že ministerstvo obrany o tom vědělo dlouho dopředu a mělo informovat veřejnost. Pak by nevznikly různé fámy a dohady, ani hysterie, která byla naprosto zbytečná.
Dodávám: Co, když to česká vláda v době, kdy se ta informace objevila na zahraničním serveru, ještě nevěděla?