ČTVRTEČNÍ GLOSY 2.04.2015

Miroslava Macka
Co už si ti novináři na apríla nevymyslí ! Prý konvoj amerických vojáků na cestě zpět do Německa měly kousek doprovodit stíhačky Gripen, které však kvůli větru nemohly vzlétnout!

Zpráva:
Klaudia Dudová, nositelka ceny Český lev za roli ve filmu Cesta ven, má problém. Neplatila za byt. Jeho majitel ji už tři měsíce marně shání. „Mobil má nedostupný, e-mailové zprávy se vracejí jako nedoručené, nereaguje na vzkazy a výzvy,“ líčí majitel bytu v Ústí nad Labem Zbyšek Studecký.
Rada Evy Kallistové v diskusi:
Doporučila bych panu Studeckému, aby se obrátil na ombudsmanku Šabatovou se žádostí o radu, jak v tomto případě postupovat. ,Řídil se totiž doslova jejím doporučením, neodmítl Romku z rasových ani jiných důvodů... a zplakal nad výdělkem a to doslova !
Paní Šabatová mu zcela určitě zajistí okamžité zaplacení dluhu (v nejhorším ze svého), aby se nemusel obracet na soud jako ta její provokatérka a zároveň mu poradí, jak okamžitě vypovědět nájemní smlouvu, aby nebyl popotahován a osočován z rasové segregace a zároveň nepřicházel o další peníze.

Americký miliardář George Soros je připraven investovat na Ukrajině miliardu dolarů (27,5 miliardy korun), pokud investice podpoří i západní vlády. Řekl to rakouskému listu Der Standard.
Jinak řečeno: Rád investuji, pokud v případě krachu moje investice zaplatí daňoví poplatníci. Jiříku, do toho rád půjdu s Vámi!

Pravý prostor a Martin Vlachynský:
Tragédie společné pastviny se v ekonomii říká takové situaci, kdy je něco společného, bez konkrétního vlastníka - například pastvina, každý pastýř se z ní snaží vytěžit co nejvíce, před tím, než to udělá někdo jiný, bez ohledu na dopad takového chování. V eurozóně je tou pastvinou Euro. Racionální strategií pro politiky je z eura vytřískat co nejvíc a hodit náklady na jiné. Neexistuje totiž skutečný mechanismus, který by tomu zabránil. Těch formálních se poschvalovala již celá řada, ale žádný nikdy reálně nefungoval. Bez mechanismu, který donutí k odpovědnosti nejen maličké Řeky, ale i giganty jako Francie či Itálie, je eurozóna odsouzena k problémům. Je však velkou otázkou, zda takový mechanismus není něco tak imaginárního, jako kámen mudrců.

A jeden nekorektní na závěr:
Většina amerických vlajek, které se v posledních dnech u nás vyrojily, nesla nápis Made in China.