ČTVRTEČNÍ GLOSY 5.02.2015

Miroslava Macka
Račte si vybrat:

ČT 24: Pracovníci Hradu zakázali, aby prezidenta Miloše Zemana při obědě v Křinickém pivovaru v Krásné Lípě obsluhovali handicapovaní, kteří v podniku pracují. Na dobu prezidentovy návštěvy proto dostali volno a zpět byli povolaní až na závěrečný úklid. Informaci přinesl deník Právo.

Prohlášení tiskového mluvčího prezidenta republiky: „Tvrzení v článku v dnešním vydání deníku Právo, že Kancelář prezidenta republiky vznesla požadavek, aby při pracovním obědě prezidenta republiky neobsluhovali hendikepovaní, je zcela lživé. Zdůrazňuji, že Kancelář prezidenta republiky žádný takový požadavek nevznesla. Naopak, při přípravě pracovního oběda byl jeho průběh osobně konzultován právě i se zmíněnou hendikepovanou paní. Je zřejmé, že cílem dezinformace deníku Právo je poškodit prezidenta republiky v očích veřejnosti."

Majitel restaurace: Žádný takový požadavek od kanceláře prezidenta nebyl. Návštěva byla mimo otevírací hodiny a byl požadavek na zvýšený počet obsluhujících, proto jsme se obrátili na učně. Jindřiška Rezková, které chybí část levé ruky, dostala nabídku, aby při návštěvě prezidenta byla za výčepem. Neprojevila o to ale zájem.

Jindřiška Rezková: Nemám prezidenta ráda, a proto jsem ho odmítla obsluhovat.

Ironické shrnutí na facebooku: Dočtu se v Právu, že si Miloš Zeman nepřeje, aby ho obsluhovali postižení. Zaraduju se a spokojeně tuto historku sdílím na síti. Nepřemýšlím o tom, jestli to dává logiku, nezajímá mě, jestli je to pravda.
Já si přeju, aby to pravda byla - a i kdyby náhodou nebyla, však my z toho společnými silami pravdu uděláme.


Evropská centrální banka na nočním jednání rozhodla, že nebude akceptovat dluhopisy Řecka jako zástavu za úvěry bankám. Na druhou stranu pár hodin předtím rozhodla, že v případě nutnosti uvolní peníze na pomoc řeckým bankám, které by se dostaly do potíží.
Jde o nátlak na Řecko, aby pokorně nadále přijímalo příkazy ECB, Mezinárodního měnového fondu a EU, které jen nadále zhoršovaly a zhoršují jeho situaci. Zdravý rozum, který už deset let dostává značně zabrat, dostal tak další kopanec.

Z blogu Petra Hampla:
Jednorázová finanční pomoc může být pro zemi obrovskou vzpruhou, dlouhodobé přijímání cizí „pomoci“ je téměř vždy zničující. Nejen pro hospodářství, ale i pro vztahy mezi společenskými vrstvami a skupinami. Kdyby Česká republika měla vládu, které cítí vůči své zemi odpovědnost, jako první by odmítla přijímat peníze z EU, norských fondů a posvítila by si i na různé Sorose.

Britská Green Party, která v průzkumech atakuje 11% podporu (z článku Františka Kalendy), osobně se však domnívám, že jde o skrytou reklamu výrobců osobních zbraní a munice:
Pilířem je absolutní změna ekonomického myšlení, podle něhož je potřeba opustit obsesi růstem a naopak podporovat stagnaci za přispění maximálně se snižující spotřeby.
Konec nezaměstnanosti a především bídy má přinést nepodmíněný příjem ve výši 600 až 800 liber měsíčně pro každého s trvalým pobytem v Británii, což mimochodem není bláznivá vize, ale dost seriózní, ač zatím neaplikovaná teorie.
Daně v zelené Británii by se měly odvíjet podle dopadu na životní prostředí a hlavním cílem by měli být velcí znečišťovatelé, jako elektrárny, těžební společnosti a samozřejmě automobilová doprava. A pak je tu radikální idea k zajištění spravedlivější společnosti: dědická daň nejen po smrti, ale při jakémkoli velkém převodu majetku. Děti extrémně bohatých rodičů už by neměly jednoduše těžit z toho, v jaké rodině se narodily. Ekonomickou reformu doplňují "klasické" návrhy radikální levice, jako je zrušení školného, opuštění NATO a jaderných zbraní nebo konec monarchie.