STŘEDEČNÍ GLOSY 28.01.2015

Miroslava Macka
Prezident Zeman vyzval ke křížové výpravě proti islámskému státu. Škoda jen, že zároveň neoznámil, kolik se za dobu jeho projevu narodilo v Evropě potenciálních příštích džihádistů.

Ministři financí EU včera schválili pomoc Ukrajině ve výši 1,8 miliardy eur. Dali zároveň najevo, že jsou ochotni finanční pomoc v budoucnu zvýšit. Český ministr financí Babiš připomněl, že EU má na podobné půjčky fond a poznamenal: "Historicky je s těmito půjčkami dobrá zkušenost."
Zřejmě měl na mysli Řecko…

Titulek ČT 24: Konference na Hradě připomíná holocaust.
No, tak strašná zase nebyla…

Jiří Silný, nar. 17.10.1959, je v evidenční knize StB veden pod registračním číslem 29134. Na agenta byl převeden k 19.10.1988. Tentýž Jiří Silný navrhl jménem Ekumenické akademie senátu Michala Uhla do rady Ústavu pro studium totalitních režimů.

Zpráva:
Po devíti letech přistál na tuzemském letišti největší letoun světa Antonov An-225 Mrija. Okřídlený obr přiletěl do Mošnova u Ostravy z ukrajinského Kyjeva, nyní naloží vojenskou techniku a odletí k cílovému zákazníkovi do Afriky.
Dodávám:
Nebude náhodou mezipřistání v Kyjevě?

Za největší mediální událost uplynulého roku považuje analytik Radim Hreha fakt, že nezanedbatelná část občanů pochopila nedůvěryhodnost zpravodajství i publicistiky České televize. Její jednostranné informace jsou obsáhle interpretovány, v rolích expertů se k nim vyjadřují kavárenští kamarádi kamarádů.

Biolog Stanislav Komárek:
Náš kontinent opravdu nevzkvétá a tak, jak bychom si to představovali, už ani nebude. Fatálně se začíná podobat brežněvovskému impériu, které před čtvrt stoletím porazil a jemuž v mnohém vyrostl do podoby. Kéž by náš přerod byl tak lehký a nekrvavý jako tehdy...

Jan Petránek:
Tím, že se Evropská unie pustila do boje s Ruskem o Ukrajinu, obrovským způsobem poškodila hlavně tu Ukrajinu samotnou. Rusku tím nakonec pomůže k tomu, aby si urychleně začalo budovat tu infrastrukturu a dopustilo se samostatnosti bez závislosti na Evropě. To je nakonec posilní, i když to potrvá možná pět, deset nebo více let. Ale pozitivní výsledek to přinese hlavně Rusům.