PÁTEČNÍ GLOSY 2.01.2015

Miroslava Macka
Kampaň za přijetí syrských uprchlíků do zemí EU mi připadá z mnoha důvodů zcela ujetá. Hlavně však nechápu, proč je nemohou přijmout bohaté a kulturně bližší země: Saudská Arábie, Dubaj a další emiráty?

„Máme velkou výhodu oproti Rusku, že jsme dynamická, vitální ekonomika, což oni nejsou. Závisejí na ropě. My závisíme na ropě, iPadech, filmech a na čem si jen vzpomenete,“ zavtipkoval Obama, když se snažil ukázat, že americká ekonomika má mnohem širší základy.
Má nepochybně pravdu. Obávám se ovšem, že stále též platí, že bohatý je jen ten člověk, který vydělává víc, než stačí jeho manželka a vláda utratit. A USA mají momentálně přes 200 bilionů dolarů nekrytých závazků…

Ronald Reagan v předvolební kampani v roce 1964:
Myšlenka, že vláda je zavázána lidu, že nemá žádný jiný zdroj moci, je pořád ta nejnovější, nejunikátnější myšlenka v celé dlouhé historii vztahu člověka s člověkem. Toto je tématem těchto voleb: Zda věříme ve vlastní schopnost sebevlády, nebo zda opustíme americkou revoluci a přiznáme, že malá intelektuální elita ve velmi vzdáleném hlavním městě může plánovat naše životy lépe, než si je dokážeme plánovat sami.
Říkají vám i mně, že si musíme vybrat mezi pravicí a levicí, ale já tvrdím, že žádná levice a pravice neexistují. Existuje pouze nahoru a dolů. Nahoru k odvěkému snu člověka – maximální svobodě jednotlivce v souladu s pořádkem – nebo dolů k mraveništi totalitarismu. Bez ohledu na jejich upřímnost, jejich lidumilné motivy, nastoupili ti, kteří by obětovali svobodu za bezpečnost, na cestu dolů. Plútarchos varoval: „Pravý ničitel svobody lidí je ten, kdo mezi ně rozdává peníze, dary a výhody.“
Otcové zakladatelé věděli, že vláda nemůže řídit ekonomiku, aniž řídí občany. A věděli, že když se do toho vláda pustí, musí používat sílu a donucení, aby dosáhla svého záměru.

Když jsem viděl v televizi záběry z výcviku afgánských vojáků s moderními americkými zbraněmi, v duchu jsem se tázal, kolik z nich a kdy přejde po nynějším odchodu Američanů a vojáků NATO na stranu Talibanu…

Laďa Větvička na svém blogu:
Když sem se ptal lidi v Kyjevě, o co jim ide, byli stručni: zbavit se oligarchy, moct cestovat po Šengenu, zlepšit ekonomiku a mět klid a mir. Jenže lidi se kromě mě asi nikdo neptal. A tak po roce maju jineho oligarchu, cestovat po Šengenu nikdy nebudou, ekonomika je v hajzlu, země je ve valce a bude huř.

J. Š. na facebooku k fotografii Andreje Babiše v pruhovaném pyžamu, které si přál k Vánocům:
Opět klasika, jak se to má dělat. Stačí ukázat se v pyžamu jako trapák a totální idiot, a protože už víme, že většinu populace tvoří trapáci a totální idioti, má Bureš našlápnuto k funkci premiéra.

A opět z facebooku:
Jak by tady bylo krásně sluníčkově, kdyby nás nezatěžovaly ty nechutné barbarské relikty z minulosti: právo nevypovídat proti sobě a svým blízkým, bankovní tajemství, právo na obhájce, lex retro non agit, presumpce neviny a z ní plynoucí in dubio pro reo...