ČTVRTEČNÍ GLOSY 18.09.2014

Miroslava Macka
Roman Janoušek byl pravomocně odsouzený na 4,5 roku do vězení a k sedmiletému zákazu řízení motorových vozidel. Bitva právníků a soudních znalců skončila. Předpokládám, že nyní nastane bitva lékařů, zda je do vězení vůbec schopen nastoupit a opět se objeví zcela protichůdné posudky. Spravedlnost v Česku bývá totiž nejen slepá, ale často i zatraceně šouravá…

Miroslav Kalousek jasně, stručně a zcela správně:
"Před chvílí jsem převzal oficiální rozhodnutí mandátového a imunitního výboru, který mi ukládá, abych se bývalé Jakešově mlátičce z Palachova týdne - poslanci Ondráčkovi, omluvil za to, že jsem řekl, že byl komunistický fízl. V rozhodnutí se píše, že to označení je "urážlivé a nevhodné". Kdybych se omluvil, nevhodně bych tím urazil všechny ty, kterým komunističtí fízlové typu poslance Ondráčka ničili životy, mlátili je za jejich názory a rozháněli je vodními děly.
Strany vládní koalice mají v mandátovém a imunitním výboru většinu. Toto rozhodnutí je jejich hanbou a já se na jejich hanbě podílet nebudu. Odvolal jsem se k Poslanecké sněmovně a samozřejmě se neomluvím."

Čtenář glos K. Č. mi napsal:
Jako člověka z oboru mě zaujala zpráva o podivném vítězství firmy bez zaměstnanců. Může mi někdo vysvětlil jak takový tendr vlastně probíhá?
Předpokládám, možná naivně, že tendr obsahuje informaci o principu hodnocení nabídek uchazečů na základě kategorií:
- kvality, tedy toho co firma v nabídce slíbí,
- celkové ceny, a
- referencí.
Za každou z kategorií obdrží každá účastnící se firma body dle metodologie popsané v tendru včetně zdůvodnění. Výsledný počet bodů je pak vážená suma bodů z těchto kategorií. Vítěz tendru je pak firma s nejvyšším počtem získaných bodů.
Po vyhlášení vítěze tendru obdrží každá z účastnících se firem jak své bodové ohodnocení tak ohodnocení svých konkurentů. V případě nejasnosti je možné vyžádat si náhled do nabídek konkurentů a přesvědčit se o férovosti ohodnocení. V případě nesouhlasu s ohodnocením je možné obrátit se na soud.
U firmy co vyhrála tendr na varovný systém v Pisáreckém tunelu bych si její ohodnocení včetně zdůvodnění velmi rád přečetl.