ČTVRTEČNÍ GLOSY 21.08.2014

Miroslava Macka
Dnes je výročí okupace bývalého Československa Rusy, Poláky, Maďary, Němci, Bělorusy, Ukrajinci, Lotyši, Litevci, Estonci, Moldavany, Kazachy, Gruzínci, Armény, Azerbájdžánci, Kyrgyzy, Turkmeny, Uzbekistánci ...to jen pro připomenutí, že to nebyli Rusové, ale komunisté, kteří to vše způsobili.

Když pročítám některé předvolební materiály kandidátů do komunálních voleb za ODS, coby autor názvu Občanská demokratická strana mám chuť je zažalovat za zneužití názvu, neboť rozhodně nemůže jít o členy a kandidáty stejné strany.

Čtenář glos M. S. mi napsal:
Zaujala mě Vaše reakce na názor Vašeho čtenáře o zákazu kouření. Pamatuji jednu Vaši trefnou poznámku ve smyslu, že státní zákaz kouření v restauracích by měl následovat až poté, kdy stát nařídí povinné návštěvy hospod.
A o svobodě: od doby, co jsem poprvé slyšel slogan, že svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého, o jeho obsahu čas od času přemýšlím a stále jsem jej po těch letech nepochopil. Takové pojetí přece vůbec nevylučuje útlak. Bude-li mít někdo svojí svobody přehršel, bude mít jiný pro svou svobodu prostor poněkud omezený a pak jistě dojde ke střetu, protože proč by se ten druhý měl smířit s málem? Třeba J. J. Rousseau chápal svobodu tak, že neznamená, že si můžeš dělat co chceš, ale že nemusíš dělat, co nechceš - a to je myslím ten rozdíl, který Václav Klaus dokonale vystihl. Sám jsem nekuřák - a jsem proti zákazu. Pokud by se to ale opravdu zvrhlo a zákaz se podařilo prosadit, navrhoval bych postiženým hostinským, aby si přejmenovali restauraci na veřejnou kuřárnu. Předpokládám, že zákaz zakazující v kuřárně jíst a pít snad zatím neexistuje.

Zpráva:
Od 1. ledna příštího roku se začne platit daň z přidané hodnoty z parcel pro výstavbu rodinných domů, dojde tak k výraznému zdražení těchto pozemků. Stále není jasné, zda se z těchto pozemků bude platit základní či snížená sazba DPH. Návrh novely je v současné době v připomínkovém řízení.
Dodávám:
Jakou přidanou hodnotu náhle ty pozemky získaly?

Ekonom Josef Šíma o stávající situaci v Evropě:
„Nic zásadního se nezměnilo. Problémy, které v Evropě byly před několika lety, přetrvávají. Jakkoliv mohou být vykazovaná čísla například růstu HDP pozitivní nebo částečně optimistická, velkou roli hrají uměle vytvářené a dodávané vládní výdaje. Některá čísla sice mohou vyvolávat dojem zdánlivé navracející se prosperity, ale trvalý růst nemůže stát na uměle vytvářených vládních výdajích a navazujících státních zakázkách.“
Ekonom Miroslav Ševčík:
„To, že stát bude ve větší míře investovat, povede k větší míře zadlužení. Správný recept je vytvořit dlouhodobé příznivé podnikatelské klima tak, aby investovali soukromí investoři a aby se jim investice vyplatily. Proinvestovat se ze státních peněz znamená dál se zadlužovat.“!
A ekomom Josef Šíma o „kurzarbeitu“:
„Kurzarbeit je stále jen jiné slovo pro státní dotace některým podnikům. Obecně si myslím, že snad nikdo nevěří, že státní dotace pomáhá nějakému zvyšování produktivity. Dotace zahalená v hávu kurzarbeitu nemůže systematicky přispět ke zvýšení konkurenceschopnosti. Samozřejmě může pomoci některým podnikům, ale je to na úkor zbytku veřejnosti a daňových poplatníků. Je to pouhé přerozdělování peněz daňových poplatníků některým vybraným podnikům, které budou nějakým způsobem vygenerovány podle vznikajících pravidel kurzarbeitu. Myslím si, že i obhájci tohoto systému připouštějí, že jde jen o záležitost pro krizové události, nikoli pro normální ekonomický vývoj. Já bych měl ale pochybnosti i o smyslu jeho užitečnosti v krizových situacích.“

Ze zprávy Michala Poláka na tiscali.cz, doprovázené fotografií s popiskem „Ruské tanky, zdroj: Getty Images“:
Do východoukrajinského Luhansku v noci na středu vjela kolona 150 těžkých bojových vozidel doprovázená víc než tisícovkou ozbrojenců. Oznámily to ukrajinské zpravodajské zdroje s odvoláním na očité svědky. Informaci později potvrdil mluvčí ukrajinské protipovstalecké operace.
Kolona prý pronikla z Ruska na ukrajinské území už před třemi dny. Součástí konvoje jsou tahače s raketovými systémy Grad. Vojáků, které Vorončenko označil za příslušníky ruské armády, je kolem 1200.
Nepotvrzené informace o přesunech kolony se v minulých dnech objevily na Twitteru. Spatřena byla údajně v obci Mykolajivka na východ od Luhanska směrem k ruským hranicím, a rovněž u obce Ščasťa na sever od města. Nyní se údajně konvoj nachází na jedné z ulic východně od centra Luhanska.
Dodávám:
Kdyby neumírali lidé, byla by to neuvěřitelná fraška: tohle má být zpráva k uvěření v době, kdy špionážní družice jsou schopny přečíst noviny v rukou člověka na zemi…tři dny bloudící kolonu tahačů s raketami ovšem nevidí. Nebo je snad k uvěření, že USA takové snímky tři dny mají a mlčí?
(Komentář jedné ze čtenářek tohoto textu: Šmejdi dnes už neprodávají jen hrnce pochybných kvalit, ale rovněž byznys se "zaručenými informacemi" je poměrně lukrativní.)
(Komentář jednoho ze čtenářů tohoto textu: Dokud budou na světě lidé kteří takovým blbostem ochotně věří, budou je naše media ochotně šířit.)

V dnešních mediích jsou tři druhy zpráv. Pravdivé, pravděpodobné a nepravdivé. Pravdivé je datum a pravděpodobná předpověď počasí.