PÁTEČNÍ GLOSY 1.08.2014

Miroslava Macka
Znovu se rozjíždí zastavená stavba dálnice D 11. Co šlo ze staveniště ukrást je ukradeno, dokonce někdo odřezal železné patky na pilířích budoucího mostu, takže pilíře se budou muset zbourat a postavit znovu. Škoda za desítky milionů korun. Není nejvyšší čas konečně uplatnit zahraniční zkušenosti, tedy výkup pouze a jedině v autorizovaných výkupnách pod přísným dohledem obcí a zákaz výkupu za hotové?

Zpráva:
Pro Nemocnici Na Bulovce 200 milionů, pro brněnskou Fakultní nemocnici u sv. Anny půl miliardy. Vláda se rozhodla jednorázově podpořit z rozpočtové rezervy dvě zařízení, kterým kvůli špatnému hospodaření hrozil zánik. Ten by mohl ohrozit pacienty o které se lékaři starají. Plány na lepší finanční situaci už nemocnice začaly plnit.
Dodávám:
Asi po stopadesátéšesté jsou mizerně hospodařící nemocnice sanovány. Solidní reforma zdravotnictví je pak nadále zcela v nedohlednu…

A tak prý plánované podzimní referendum o samostatnosti Katalánska je neústavní a nelegitimní. Tomu rozumím: to by tak hrálo, aby si občané sami rozhodovali o tom, co chtějí!

Čtenář glos V. T. mi napsal:
Můj syn je již 13 let zcela bezkontaktní a plně odkázán na 24hodinovou péči svého okolí (nejvíce manželky a mne). Soud mne v minulosti ustanovil jeho opatrovníkem a vydal Usnesení, podle kterého jsem za syna oprávněn konat veškeré právní úkony včetně finančních.
Přesto když jsem mu chtěl po uplynutí 6 let trvání stavebního spoření převést VŠECHNY naspořené peníze na nové stavební spoření, musel opravdu tento převod schválit soud.
Ještě horší je ovšem další věc – formálnost soudního jednání. Soud ustanovil kolizního opatrovníka pro účel tohoto jednání. Ten se však k soudu vůbec nedostavil a ani se nevzdal odvolání, takže jsem musel čekat na uplynutí standardní doby, než usnesení nabylo právní moci. Přitom tento kolizní opatrovník byla úřednice soudu, u kterého jednání probíhalo. Asi neměla čas vyjít o patro výš a hájit (?!) zájmy postiženého člověka.
Opravdu bych nechtěl u českého soudu řešit skutečně vážnou věc.
PS. Stavební spořitelna odmítla rozhodnutí soudu přijmout datovou schránkou, takže jsem musel v Czech Pointu za poplatek rozhodnutí vytisknout. Vytištění se pracovníkům Czech Pointu na hlavní poště mého města dvakrát nepovedlo, až třetí pokus na jiné poště byl úspěšný.

Karel Kříž:
EU svými sankcemi nejvíce poškodí stovky evropských firem a jejich tisíce zaměstnanců. Další opouštění východních trhů pak může mít následky pro evropskou ekonomiku kritické. Tedy sečteno a podtrženo, sociální inženýři z Bruselu znovu jen potrestali vlastní obyvatelstvo, které téměř každým svým krokem, každým novým nařízením či lejstrem uvalují do stále těsnější klece osobní a ekonomické nesvobody. Není právě nejvyšší čas z této klece, hlídané bandou populistických šašků, vystoupit?