ČTVRTEČNÍ GLOSY 17.04.2014

Miroslava Macka
Zpráva iDNES: V červenci v Evropském parlamentu nastane nestandardní situace. Plat totiž budou pobírat jak nově zvolení, tak i dosluhující europoslanci. Ti přitom do Štrasburku dorazí jen 1. července, kdy budou svým následovníkům předávat štafetu. Za jediný den v práci tak dostanou plnohodnotnou měsíční mzdu.
Reakce europoslance za ČSSD Richarda Falbra na dotaz Českého rozhlasu, co říká na mzdu téměř 8.000 eur za den práce: "Já o tom nevím. To je vše, co vás zajímá? Jděte do prdele. Vás zajímají jenom peníze. Já o tom nevím, že mám v červenci plat!"
Můj dodatek: Co si pořád stěžujete na drahotu? Naši titánští europoslanci si přece za tu olbřímí práci v náš prospěch ty peníze více než zaslouží! A netvrďte, že vy byste ty svoje peníze, za které platíte Falbra a ostatní utratili účelněji a lépe!

Policie zasahovala ve firmě Agrotec, která patří do Babišova Agrofertu, a které do začátku dubna šéfoval předseda poslanců jeho hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Dva zaměstnanci firmy byli obviněni ve spojitosti s dodávkami pro Českou poštu.
Zdá se, že jde v malém o ukázku činnosti celého ANOfertu: za hlasitým křikem o boji s korupcí dojit všemi způsoby erár, aby výsledky podniku stály za to a šéfové si zasloužili patřičné odměny.

Čtenář glos P. S. mi napsal:
Docela mne zaujal poslední mediální šum okolo tolik diskutovaného protonového centra, tuším že v Praze.
Nejprve v Hydeparku se bývalý ministr MUDr. Leoš Heger pozastavoval nad touto investicí s tím, že reálná potřeba – počet pacientů s odpovídající diagnózou a stavem onemocnění – je v ČR na úrovni nejvýše stovek (zmiňoval snad 150 až 200) pacientů za rok.
Poté v minulých dnech v pořadu ohledně proplácení této péče ze strany VZP zaznělo, že VZP již bude tyto zákroky nadále proplácet (dříve nechtěla) a to výhradně na základě vhodnosti léčby dle odborného lékařského posudku a to v počtu cca 1.500 – 2.000 pacientů za rok.
Z toho jsem si nebyl schopen udělat rozumný závěr a tak mne napadají v zásadě 3 možnosti:
1. blb je p. Heger
2. blb je VZP (nevím jméno toho, kdo výše uvedené prezentoval)
3. blb jsem já, neb věc nesprávně chápu
Vzhledem k tomu, že ve věci se jistě lépe orientujete nežli já – nelékař, tak by mne zajímal váš názor.
Můj názor: medicínsky tomu natolik nerozumím, nemedicínsky je to jasné: investoři konečně našli ty správné lidi a páky k prosazení svých zájmů. A ne, abyste si hned myslel, že snad někomu něco slíbili nebo dali, to u nás přec nebývá zvykem.