PÁTEČNÍ GLOSY 11.04.2014

Miroslava Macka
Ministryně pro místní rozvoj vysoudila za nezákonnou vazbu a ušlý zisk 2,7 milionu korun. No fajn, ale proč to máme ze svých daní platit my, kteří jsme se na její vazbě pranic nepodíleli? Něco je strašlivě špatně!

Úřad vlády dostal pokutu půl miliardy korun za předraženou zakázku pro firmu Promopro. Zatracená organizace nebo budova! Takto se chovat! Ještě, že za to nemohou tamní úředníci… Znamená to však, že bude muset hospodařit s podstatně méně penězi? Tak to jsem velmi zvědav, jak to nakonec dopadne!

Přítel Z. Š. mi napsal:
K tvému komentáři připravovaného rozpočtu dodávám, že zpráva zněla v Českém rozhlasu politicky korektně takto:
Ministerstvo financí plánuje příští rok státní rozpočet se schodkem 100 miliard korun. To je o 12 miliard méně než letos. Deficit by zároveň neměl přesáhnout tři procenta hrubého domácího produktu.
A měla by znít pro voliče srozumitelně asi takto:
Ministerstvo v čele s Babišem plánuje na příští rok další mohutný schodek rozpočtu ve výši 100 mld Kč. To je další krok k zadlužování státu, který již nyní dluží více než 1.782.819.000.000,- Kč, tudíž dluh již těžko splatitelný a je prakticky jedno, zda je to schodek o málo nižší, či vyšší, než loni. Ačkoliv deficit prý opět nepřesáhne 3% HDP, je tento ukazatel prakticky nepotřebný a v celkovém tempu zadlužování je jen Evropským šidítkem pro blbé. Babiš tak přes všechny své velkohubé sliby nedokáže umravnit koaliční ministry a navázat na trend minulých vlád , jenž sice nebyl dostatečný, avšak aspoň srazil roční schodky již dosti hluboko pod oněch 100 mld. Kč. Očekávejme tak vyšší daňové výběry, nižší úspory v hospodaření státu a další zvyšování celkového zadlužení. ANO, bude líp.