PÁTEČNÍ GLOSY 28.03.2014

Miroslava Macka
Oficiální omluva Andreje Babiše za slova o serveru Echo24.cz má vysokou vypovídací hodnotu. Zvláště pasáž: „Stále mám problém se ztotožnit s rolí politika a člena vlády. Před volbami jsem byl svobodný člověk a říkal jsem, co jsem si myslel. Teď už to údajně nemohu dělat, protože politik má prý říkat něco jiného, než si myslí.“
Vyplývá z ní totiž jednoznačně, že svoji výhrůžku myslel zcela upřímně a vážně, ale teď si uvědomuje, že takové věci se nesmějí říkat nahlas.
Škoda, že nevytrvá u svého přesvědčen „ co na srdci, to na jazyku“. Teď to budou mít novináři, tedy ten zbytek, který pracuje v novinách a časopisech, které nepatří Babišovi nebo pro které není reklama podniků Agrofertu životně důležitá, při kontrole jeho „řízení státu jako podniku“ mnohem těžší.

Jestlipak ministr zahraničí Zaorálek čte a analyzuje informace jako je ta následující?
Mluvčí Českých aerolinií Daniel Šubík: „Výrazný pokles rezervací ruských turistů byl patrný například po zablokování některých platebních karet americkou vládou. Situace se však postupně vrací k normálu, aerolinky zavádějí kvůli tomu v Rusku alternativní možnosti plateb na principu off-line bankovního převodu.“

A tak nám prý stát nařídí, že za tmy po krajnici budeme moci chodit jen s reflexními nášivkami na oblečení - samozřejmě, dělá to pro naše dobro: pár blbů, kteří se v noci potácejí a vrávorají po krajnici, bude zachráněno. Jak polovičaté! Každý gynekolog vám řekne, jaké zdravotní potíže a komplikace způsobuje časté nošení upnutých džín! Jenže ty nosí 99% voličů těch socialistických plánovačů dobra…

Tomáš Haas ke sboru poradců předsedy ODS:
Nezměnilo se nic. Stačí se podívat na sestavu onoho klubu, který povede politiku ODS:
Martin Kuba, bývalý ministr,
Zdeněk Stanjura, bývalý ministr,
Pavel Blažek, bývalý ministr,
Jan Zahradil, bývalý všechno možné v ODS a v hlavním městě Evropy.

A pak ovšem z českých a moravských krajů
Evžen Tošenovský, bývalý hejtman,
Jan Zahradník, bývalý hejtman.

A abych byl fair, nový tým ODS má tři nové a tváře
Václav Klaus mladší,
Jan Skopeček,
Lenka Kohoutová.

A odůvodnění, které nám předseda a expředseda dává je opravdu kuriózní.
Jak říká pan předseda, chce stavět na úspěšných lidech v ODS.
Jak říká pan bývalý ministr a bývalý místopředseda a bývalý prozatímní předseda Kuba: „To není přehlídka nejpopulárnějších politiků, to není ani přehlídka nejčistších politiků, to má být tým, který pracuje."

Jen mě napadá neslušná myšlenka, proč až na ty poslední tři, jsou všichni bývalí, když byli tak úspěšní?
A na čem budou pracovat, kromě svého návratu do svých bývalých křesel?

Čtenář glos Z. H. mi napsal:
Čtu takhle internetové zprávy a nevěřím svým očím. V USA se president zlobí na opětovné selhání svých zpravodajských služeb. Nedokázaly předpovědět ruskou akci na Krymu. Takže zatímco se Obama ztrapňoval svými projevy , ať tam Rusy nenapadne lézt, nebo že uvidí, oni už tam dávno byli. Zpravodajské služby se hájí, že satelity viděly přesun ruských vojsk, ale že neodposlechly žádné oficielní rozkazy k akci na Krymu, takže měly za to, že se jedná jen o to avizované vojenské cvičení.
Svatá prostoto! A já už myslel, že fascinace odposlechy je české politické specifikum.
Nejsem žádný vojenský nebo zpravodajský expert. Jsem obyčejný technik radiolokátoru v záloze, z presenční vojenské služby jsem se vrátil již před 25 ti lety. Nejsem ani nějaký vojenský fanda, odborné vojenské časopisy neodbírám, na internetu si přečtu nějaký ten článek o vojenství tak 2 x do měsíce.
Ale i já jsem se takhle například dozvěděl, kdo je ruský ministr obrany Sergej Šojgu (mimochodem není Rus, ale příslušník národnostní menšiny z nějaké autonomní republiky) a co v Ruské armádě zavedl. Co? Začal armádu hodnotit podle toho, jak je připravená k boji, a ne podle toho, jak má natřenou trávu na zeleno v autoparku. Do té doby se všechny kontroly, mimořádná cvičení etc. dopředu prozradila a kontrolovaní sehráli s ministerskými kontrolory klasickou potěmkiádu. Ať vydal ministr jakkoli tajné rozkazy, ať je poslal jakkoli zašifrovaně, vždy se to provalilo. Jak to? Oni se totiž ti kontrolovaní důstojníci často znají a hlavně jsou spojeni společným zájmem a kontrolující ministr je pro ně společným nepřítelem. A jak to nový ministr vyřešil? Starou dobrou bumážkou. Rozkazy k mimořádným cvičením si napíše sám rukou na papír a nechá je doručit osobně obyčejnými záklaďáky co se na místo dopraví běžnými civilními linkami. Papír v náprsní kapse nikdo neodposlechne, hacker se tam nevláme a vojákům základní služby je úplně šuma fuk, jestli ministr zpucuje nějakého velitele někde na druhém konci Ruska, možná mu to dokonce v hloubi duše přejí.
A pak se dějou věci. Kdy bude vyhlášen poplach se neví. Na jaký polygon se má útvar přesunout se neví. Odkud přiletí cvičný cíl se neví. Kde se skrývá lstivý nepřítel se neví. Nakonec pak nezbývá, než cvičení vyhodnotit poctivě. My zíráme, vy zíráte. A třeba do té doby skvěle hodnocený útvar (co měl fakt nejzelenější trávu v autoparku) se nedokáže ani vykotit z kasáren a do té doby podceňovaný útvar, co měl třeba špatné nástěnky, vyhraje ve střelbě.
Takže ministr, který dokáže takto obalamutit i vlastní podřízené, asi z nějakých amerických odposlechů špatné spaní fakt nemá.
A jestli tohle vím já, jak je možné, že to neví americká zpravodajská služba s aparátem za desítky miliard dolarů? Nejjednodušší odpověď bude asi pravdivá. Jsou to fakt volové.