ÚTERNÍ GLOSY 18.03.2014

Miroslava Macka
Z kusých informací z jednání ministrů zahraničí Ruské federace a USA Lavrova a Kerryho se rýsuje finální řešení: Rusko si ponechá Krym, za což se mu dostane od USA silného slovního odporu, ekonomických sankcí, které záhy vyšumí do ztracena a obě velmoci pak vnutí Ukrajině rozvolněnější federativní status (čti: vznikne typický cordon sanitaire, v němž západní Ukrajina bude pod vlivem Západu a východní pod vlivem Ruska). Tečka, velmoci se jaltsky domluvily. Co bude říkat a udělá EU je nezajímavé, co bude říkat Zaorálek, bude směšné.

Americký bezpečnostní expert Daniel Fata ovšem tvrdí, že Lavrovovi nelze věřit a Rusko možná obsadí východ Ukrajiny. Nejsa americkým vojenským expertem (který používá slovo „možná“) tvrdím, že vznikne výše zmíněný cordon sanitaire. Čas ukáže, kdo z nás dvou měl pravdu…

Počítám-li správně, pak při účasti 82% oprávněných voličů a při kladném hlasování 95,5 % z nich, tvoří podpora znovupřipojení Krymu k Rusku 78% všech oprávněných voličů. Proč tedy někteří čeští komentátoři mluví o severokorejském výsledku či o našich volbách před rokem 1989?
Možná ale někteří komentátoři nechápou, jak je možné, že tak velká část obyvatel Krymu chce ze svobodné, bohaté a prosperující Ukrajiny odejít do despotického, chudého a krizí zmítaného Ruska.

Učitel Vladimír Kovář ze základní školy v Gebauerově ulici v Ostravě v časopisu Týden:
V rodinách je nevedou vůbec k ničemu. Po povoláních jako cestovatel, mořeplavec, spisovatel nebo krotitel v cirkuse nikdo netouží. Možná o těch povoláních slyšeli něco v televizi, ale to je příliš abstraktní dotek. Moře nikdy neuvidí, do cirkusu je máma nikdy nevzala. U povolání, které určitě dělat nechtějí jednoznačně vítězí povolání učitele, školu totiž nenávidí. Doma jsou jediní, kdo musí ráno vstávat. Přijde jim hrozně nespravedlivé, že někam musejí jít.
Dodávám: Kdy si některý z ministrů školství uvědomí, že jakákoliv reforma školství bude zákonitě polovičatá, pokud s ní nepůjde ruku v ruce hluboká reforma sociální?

Karolina Stonjeková:
Dnes se má jednat o tom, jaké sankce EU uvalí na Rusko. Dovoluju si eurosoudruhům poradit následující: ať Evropská unie nabídne Rusku za trest členství v eurozóně.

Určitě si na Neviditelném psu přečtěte text Michala Kašpárka „SVĚT: Nezávislý Tibet? Raději svobodnější Čínu“.

Opsáno z facebooku:
U posledního soudu se dozvíme, že jsme měli jen jednu jedinou povinnost: být šťastni. A že nás kdejaký idiot, myš, nebo komár předběhli.