ČTVRTEČNÍ GLOSY 6.03.2014

Miroslava Macka
Mnohem zajímavější než to, co se děje, bývá to, co se o tom říká. Vybral jsem proto několik zajímavých komentářů z poslední doby a zda nad nimi zazní vaše výkřiky nevole či „vole!“, ponechávám pochopitelně na Vás.

Pavel Hasenkopf:
"Spojené státy mají páky, kterými mohou Moskvě poměrně výrazně zkomplikovat život. Šéf Bílého domu Barack Obama se rovnou nechal slyšet, že je využije tak, aby Rusko izoloval od zbytku světa."
Ano, je třeba opět přehledně rozdělit svět na MY a ONI, čili návrat do dob studené války. Tvrdím to už půl roku, že právě to je skutečný cíl Obamovy zahraniční politiky, je to patrné od začátku tzv. Arabského jara. Na to přišli už Římané (viz heslo "limes") a před nimi Číňani, věděla to Evropa 19. století (MY versus barbaři), pokoušel se o to Hitler (Nadřazená rasa versus podlidi).
V té hře, co se dnes hraje v pozadí, nejde o to, zda nová zeď, nový "limes", bude či nebude. Bude, o tom je zřejmě dávno rozhodnuto a Putinovi minulý týden nezbylo, než to akceptovat a zařídit se podle toho - pochopil, že Rusko nikdy nebude pro Západ "MY". Ta hra, co se hraje teď, se hraje už jen o to, kudy přesně ta zeď povede (podotázka pak zní, zda Středozemní moře bude z hlediska Západu fakticky jeho vnitrozemní moře nebo ne).

Karolina Stonjeková:
V mezinárodních vztazích jsou zkrátka dvě kategorie padouchů. A) Užiteční padouši, B) neužiteční padouši. Prakticky každý nyní neužitečný padouch, začínal kdysi svou politickou kariéru jako padouch (nějaké mocnosti) užitečný - třeba Manuel Noriega, Idi Amin, nebo Muammar Kaddáfí, ale vlastně i Fidel Castro... Důvod, proč Janukovyč skončil tak, jak skončil, je prostě ten, že se po nepodepsání asociační dohody bleskurychle posunul z kategorie A do kategorie B.

Miroslava Němcová:
Stav na Ukrajině je velmi vážný. Země je okupována ruskou armádou a je i vnitřně rozdělena na západ a východ. Pokud se Rusko nestáhne (a to je urgentní úkol pro diplomacii EU i USA), obávám se občanské války. Postup Ruska mi připomíná okupaci naší země v roce 1968. Termín politiků i novinářů, že Rusko se dopustilo vojenské intervence, je zbytečně opatrný. Správně je, že Rusko část Ukrajiny okupuje. Ruská armáda Krym-Ukrajinu přepadla a obsadila. Takže vyvolává mezinárodní konflikt, neboli válku.

Tomáš Haas:
"U nás máme představu, že když se někde shromáždí dav na náměstí, tak je to úžasný projev demokracie, což vůbec není pravda."

Česká televize: Při privatizaci OKD přišel stát nejméně o 5 miliard, zapomnělo se na dceřiné společnosti.
Můj dovětek: Nikdy se ovšem nedozvíme, kdo konkrétně „se zapomnělo“.

David Forbelský k incidentu libereckého herce a radního:
Tohle je zase důsledek nesmyslných dotací. Jakmile přestanete lidem dávat na co byli zvyklí mají pocit, že jim berete něco na co mají nárok.
Představme si situaci, kdy je parta kamarádů u stolu v hospodě a schází se každý týden. Jeden z nich, přijde o práci a zbylí se dohodnu, že je to prima parťák, je s ním legrace a tak aby nemusel rodině škrtit rozpočet dohodnou se, že se o jeho útratu v hospodě vždy podělí.
Mimochodem, takto je financována většina divadel, třeba to liberecké 65 miliony letos, i když tam chybí onen přímo vyjádřený souhlas všech Liberečanů.
Pokud je to dobrovolná domluva, pak je jistě všechno v pořádku. Ale co také může nastat?
Onen kamarád zjistí, že je moc prima, když se mu na útratu v hospodě kamarádi složí a tak nemá moc potřebu hledat příjmy jinde.
Takhle to tedy provozuje týden za týdnem, ostatní to pochopitelně brzy přestane bavit a jednoho krásného dne ho začnou varovat, že příště si o každé pivo bude muset říct zvlášť, ne že mu automaticky zaplatí účet.
Časem jim možná dojde trpělivost úplně a řeknou mu že s placením je konec.
Rozumný chlap se nad sebou zamyslí, zkusí si sehnat peníze aby mohl i nadále trávit čas s přáteli. Někteří si však na projevené dobrodiní zvyknou natolik a vezmou ho jako svůj nárok, že označí kamarády za zloděje a asociální zrůdy, protože mu BEROU jeho peníze! A třeba některému z nic dá i facku. Kam byste zařadili tohoto herce vy?