ČTVRTEČNÍ GLOSY 13.02.2014

Miroslava Macka
Euroatlantická civilizace jde opravdu do kopru:
Francouzský soud rozhodl, že pět fanoušků amerického zpěváka Michaela Jacksona utrpělo jeho smrtí psychickou újmu a mají nárok na odškodnění…a je lhostejno, že jim má Jacksonův lékař, který spoluzavinil jeho smrt, zaplatit jen po jednom euru.

Byv upozorněn na srdceryvný článek na www.blesk.cz, dal jsem si trochu práce:
Zpráva zněla: Daniela Černá (20) z Vizovic se vyučila kuchařkou a servírkou. Půl roku ve dne v noci, třeba do čtyř do rána, makala v jedné zlínské restauraci. Pak už pro ni nebylo místo, zůstala bez práce. V Otrokovicích potom subtilní dívka zkusila dělat těžkou práci při výrobě stélek do bot, ale bylo to nad její síly. Jako desetitisíce dalších mladých lidí je už řadu měsíců bez práce a taky bez koruny. Z úřadu jí doprovází kamarádka Kristýna. Jako vystudovaná designérka oděvářka má živnostenský list, klientelu si teprve získává, takže žádná sláva. Co je ale zajímavé, obě kamarádky se navzájem v těžké situaci umějí podpořit.
„Snažíme se, hledáme, společně jsme si udělaly kurs modelingu, třeba se něco naskytne v tomto oboru."
Vsuvka: Doufám jen, asi ovšem marně, že ten kurs modelingu nebyl placen z našich daní, neboť jen s trochou soudnosti je jasné, že z ní modelka nikdy nebude.
Moje pokračování z www.jobs.merkurmarkt.at: Hledá se mladá kuchařka pro restauraci v Tullnu na plný úvazek za 1.300 Euro hrubého (40 hodin týdně).
Moje pokračování z www.wellenspiel.at: Nové otevřený podnik hledá kuchařky, výčepní a číšnice, podmínky na vyžádání.
Moje zakončení: Neměla se ta Daniela celý ten drahný čas deset hodin denně šprtat němčinu coby podmínku jakýchkoliv sociálních dávek?

Olga Bartoňová (Pravý prostor):
Nestačí jen do nekonečna omílat fráze o podpoře zaměstnanosti a podnikání nebo o aktivní politice zaměstnanosti, případně změnit metodiku, aby číslo 8,6% vypadalo vizuálně lépe než skutečných 12-13% nezaměstnaných. Jsou nutné systémové změny – uvolnit otěže podnikatelům a živnostníkům, ulehčit zaměstnávání, odbourat byrokracii, snížit odvody, podpořit vznik částečných úvazků, zajistit dostatek předškolních zařízení, ale můžeme pokračovat i v jiných oblastech, které s nezaměstnaností souvisí. Otázka funkce Úřadů práce, které fungují jen jako výplatní místo různých dávek. Nebo otázka středního odborného a učňovského školství, podpora technických oborů na vysokých školách na úkor humanitních. Ale i dopravní infrastruktura…
O všech výše zmiňovaných problémech se ví léta, jenže změnit metodiku výpočtu nezaměstnanosti bylo jednodušší…

Přítel O. V.:
Včera jsem se na FB zabýval možnou paralelou mezi švýcarským referendem o imigrantech a vznikem Texas Rangers. Tedy reakcemi společnosti na situaci, kdy stát a jeho instituce nezvládají základní povinnosti vůči občanům, který je za to svými daněmi platí. Včerejšek doslova "přihrál" další střípek mozaiky tohoto typu i když poněkud komický. Jak by ne? Odehrává se totiž u nás. Jakýsi novinářský šmejd z nějakého bulváru napsal velmi nepěkná slova o olympioničce Pančochové. Slova nehezká, dehonestující, urážlivá, jak je u těchto hyen zvykem. Dotyčná velmi razantní, bojovná a sympatická mladá dáma reagovala na onu sprosťárnu tak, že vyzvala své fanoušky, aby mu dali "přes hubu" a tuto akci natočili na mobilní telefon - tomu, kdo to provede pak slíbila své snowborďácké prkno s vlastnoručním podpisem. Předpokládám, že kdyby byla v Praze touto dobou, vyhledala by dotyčného lumpa osobně a dala mu ránu sama, například oním prknem, což by při její razanci určitě způsobilo rozplácnutí se dotyčného minimálně o Prašnou bránu, a nežádala o spolupráci své fandy. Leč... Kolegové dotyčného šmejda, kteří ho sami nazývají spratkem započali hyení chór štěkotu a vytí, že je to výzva k lynči, že se dotyčný bude muset bát, dokonce, že se jedná o něco v rozporu se zákonem a podobně... Takže tedy vážené novinářské kreatury. Ústavou zaručená svoboda slova neznamená, že si kdejaký (zaplacený) šmejd může dovolit bez následků psát libovolné "prasárny" o komkoliv. Ať je to olympionik, politik, nebo "běžný občan", a už vůbec ne, když je to evidentně na objednávku nějakého "někoho". Tuší vůbec ta odporná pakáž, kolik lidských životů už takhle zničila? Státní instituce, které mají v tento okamžik tvrdě zasáhnout, vše bezodkladně vyšetřit a dotyčnému napařit obrovskou pokutu, či listu odebrat licenci, pouze "houpají nohama" a sbor hyen se pobaveně chechtá. Že by to bylo nedemokratické, dokonce útok na svobodu tisku? Apropos velmi se divím, že žádný z fanatických obránců této u nás absurdně jednostranné tzv. "svobody" na toto téma ještě nenapsal zásadní úvodník (lidovky, MF,...). Ve vysoce nedemokratické Velké Británii předvedli i takovému bulvárnímu esu jako je Murdoch, že všechno své meze má, a že kňučení o svobodě tisku, když tento používá hnusných a gangsterských metod nemá šanci, neb není svobodou absolutní, jak si to u nás nějací pisálkové vykládají. Jestli se ovšem i v těchto oblastech chovají státní orgány tak, jak se chovají, jestli se místo skutečné ochrany práv a svobod občanů státu zabývají stíháním politických mrtvol a dalším rozkládáním státu, nezbývá než se bránit jinými prostředky. Takže se může stát, že novináře bulvárních médií (a těch je většina) na ulici poznáte podle ovázaného nosu, či monoklu pod okem...

Opsáno z facebooku:
Předvolební slib byl natolik blbý, že raději nebyl realizován.