STŘEDEČNÍ GLOSY 12.02.2014

Miroslava Macka
Nová vláda se nekompromisně pustila do boje s nezaměstnaností: každý den čteme o nezbytnosti přijmout tam či onde nové úředníky, každý den vzniká nějaká komise či výbor…

Zpráva:
Homosexuály v Soči nejvíce obtěžují zahraniční novináři.
Dodávám:
Presstitutky se holt snaží vytvořit problém, o kterém by mohly srdceryvně psát.

Zamyslel se někdo nad tím, jak je možné, že představitelé EU, tolik dnes brojící proti ukrajinskému prezidentu Janukovyčovi a vidící v něm autokrata a utlačovatele, témuž zloduchovi nabídli přístupovou dohodu k EU?

Přítel Z. Š. mi napsal:
Všechna media unisono lamentují, že jsme nejhorší ze všech zemí EU v čerpání dotací:
„Česká republika je v čerpání peněz z evropských fondů za období 2007 až 2013 nejhorší v rámci celé EU, řekla po včerejším jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Jen za loňský rok ČR nedočerpala deset miliard korun, v rámci celé EU se přitom nedočerpalo 16 miliard korun. Podle premiéra Bohuslava Sobotky navíc letos hrozí, že Česko z evropských fondů nevyčerpá až 24 miliard korun. Největší problémy mají resorty životního prostředí a školství. (ČTK)“

Já však nad takovou zprávou žádný žal necítím. Podle mého názoru není špatně, obejde-li se život vezdejší bez dotací, které křiví trh i charaktery.
Zvlášť když vidím, na jaké zbytečné ptákoviny jsou ty fondy kolikrát použity, přičemž takovéto příležitosti navíc podporují zlodějiny.


Čtenář glos J. K. mi napsal:
Ani já jsem neodolal sledování OH na naší veřejnoprávní ČT. Pro její kvalifikované komentátory však v horách u Soči není Krasnaja Poljana, ale Krásná Poljana. Již se těším na další mystifikaci, kdy Krasnaja ploščaď v Moskvě najednou v ČT bude Krásné náměstí. Bohužel nevím, zda také dojde k přejmenování Červené Karkulky na Krásnou Karkulku.
PS: Pro jistotu teď olympiádu sleduji na STV.
K tomu Anna Černá v Jazykovém zákampí v Literárkách:
Jméno Krasnaja Poljana se s naprostou převahou užívá v původní podobě, jako Červená se nepřepisuje (a jako Krásná už vůbec ne, protože tím bychom měnili slovní základ). Uvedené zásady pro skloňování však platí i pro ni: Krasnaja Poljana, u Krasné Poljany, ke Krasné Poljaně, na Krasnou Poljanu, o Krasné Poljaně, s Krasnou Poljanou.
V několika textech jsem se dočetla, že s Krasnou Poljanou je spjato jméno spisovatele Lva Nikolajeviče Tolstého. Není to pravda, Tolstoj sice žil v Poljaně, ale v Jasné.


Bravo Miloš Zeman:

Zpráva:
Prezident Miloš Zeman obdržel v pondělí dne 10. února 2014 od organizace Člověk v tísni Otevřený dopis prezidentu Miloši Zemanovi u příležitosti blížící se návštěvy uzbeckého prezidenta Islama Karimova. Odpověděl též Otevřeným dopisem:

Vážení,
děkuji Vám za otevřený dopis a odpovídám rovněž otevřeným dopisem.
Za prvé, mýlíte se hned v první větě svého otevřeného dopisu. Uzbeckého prezidenta Islama Karimova pozval můj předchůdce a je věcí diplomatické zdvořilosti, že nový prezident přejímá závazky svého předchůdce. Nevšiml jsem si, že byste protestovali proti návštěvě Václava Klause v Uzbekistánu.
Za druhé, prezident Islam Karimov nedávno jednal s vysokými představiteli Evropské unie v Bruselu. Nevšiml jsem si, že byste protestovali proti této návštěvě.
Za třetí, Spojené státy americké hodnotí Uzbekistán jako spojence v boji proti islámskému terorismu. Nevšiml jsem si, že byste proti tomuto americkému stanovisku protestovali.
Přeji Vám proto více informovanosti a méně pokrytectví.

S pozdravem Miloš Zeman