PONDĚLNÍ GLOSY 13.01.2014

Miroslava Macka
Zdá se mi, že prezident Zeman to sdělil průhledně jasně: Nebudu mluvit k jednotlivým ministrům (ale vyjmenuji Vám nepřímo, kteří se mi nelíbí), a uvědomte si, že pokud se složení vlády vůbec nezmění, nemusím ji jako celek jmenovat, jak dokládají mnou předložené právní rozbory ústavy, takže bacha a některé mnou (ne)jmenované kandidáty po konsultacích se mnou vyměňte, abych obhájil část z toho, co už jsem předem vypustil z úst a tedy tvář, a já se zase s některými z nich smířím (a okecám to tak, že mne během schůzky s nimi přesvědčili o svých kvalitách)…Jako byste Miloše neznali!

Zpráva:
Rekonstrukce silnice a dvou mostů mezi Čechticemi a Loktem na Benešovsku měla za Ratha stát 81 milionů. Když hejtmana předloni v květnu detektivové obvinili z korupce, radní tendr zrušili.
Namísto losovačky, v níž smělo podat nabídku jen pět firem vybraných počítačem, soutěž otevřeli všem. Cena najednou klesla na 44 milionů.
Moje poznámka: Už víte, kde se braly ty miliony na úplatky? Už víte, proč se dle Ratha, „řádně vysoutěžené ceny nepředražovaly“?

Tak je to jasné: Andrej Babiš pronesl v rozhovoru s MFDnes obavu, že by mohl na ministerstvu financí ztratit své dobré jméno, kterého si cení nejvíc.
Proto se tedy vyskytoval v estébáckých materiálech coby Bureš…

Listopadové maloobchodní tržby se meziročně zvýšily o 6,1%. Žongléři z ČNB to vydávají za úspěch intervenční politiky v neprospěch kursu koruny. Zdravý rozum ovšem namítne, že lidé pod masovým vlivem zpráv, že spousta zboží z dovozu zdraží, urychlili své nákupy, a to i za cenu dalšího zadlužení, takže si v budoucnu nejen nekoupí zboží, které si koupili „předčasně“, ale zásluhou splátek nakoupí i méně zboží, které by jinak průběžně kupovali. Výsledný efekt je nasnadě…

Internetový popis úřadu práce v Brně:
Celé hodiny na chodbě se zapáchajícími bezdomovci prolezlými žloutenkou, virózami a TBC, na chodbě bez oken a s malým počtem židlí, to je zážitek na dlouho. Lidé sedí na schodech mezi bezdomovci ( i maminky s malými dětmi), občerstvení žádné, okno k větrání žádné; v létě paní otevře jednu kancelář a větrá větrákem vzduch přes kancelář. Za dva roky chození na ÚP chlapec od známé nedostal jedinou brigádu nebo nabídku na práci. Smrdícího bezdomovce kolikrát, ani když je na řadě, nepřijmou, takže tam někdy smrdí celý den zbytečně.
Řešení socialistické: nalít ještě více peněz z kapes daňových poplatníků do úřadů práce, vybavit je ještě složitějšími sem tam fungujícími technologiemi a přijmout ještě více úředníků.
Řešení dle zdravého rozumu: zlikvidovat co nejvíce byrokratických obstrukcí podnikání, snížit daně a posléze zrušit úřady práce i „aktivní politiku zaměstnanosti“, neboť lidé si poradí sami a lépe, pokud jim do toho „stát“ nebude strkat nenechavé prsty.

Opsáno z Ostrava on line:
Každodenně slyšíme o tom, co se nějakému člověku přihodilo, jak selhal stát, jak nezajistil, nezabezpečil, nedodal, nepostaral se, selhal. Dojemné záběry a tklivý příběh, vše ideálně doplněné o všetečný dotaz "expertovi", který zpravidla poukáže na chybějící právní předpis (když je "expertem" úředník), malý počet úředníků (když je "expertem" politik), případně na mizerné fungování státu obecně (když je "expert" na volné noze). Pohříchu - člověk, na jehož příběhu je tepán stát za svou nedokonalost, je zpravidla blbec. Blbec, který věří, že stát jej ochrání před zločinci, blbec, který věří, že ho stát ochrání před nekvalitním zbožím či službami, blbec, který má pocit, že když mu něco slíbí politik či úředník (nic jiného stát není), tak se na to může spolehnout a přizpůsobit tomu svoji životní strategii.

Dominik Stroukal předseda ekonomického sdružení Mises Institut: „Nejdražším odstavcem koaliční smlouvy je příprava na euro. Budoucí vláda zjevně žárlivě sleduje krachující státy eurozóny a také by ráda sváděla své budoucí problémy na společnou měnu.“

Ekonom Milan Zelený to řekl (a lépe) za mne, co si myslím o dobrojedovi Karlovi Janečkovi:
Janeček skutečně žádnou přidanou hodnotu nevytváří. Když někdo sází na koně nebo hraje v kasinu, tak prostě převádí peníze z jedné kapsy do druhé, bez hodnotového produktu či služby. Makléř, který spekulantům a hráčům poskytuje ́službu ́ urychlení sázkové transakce, nevytváří hodnotu, ale bere si podíl ze spekulačních zisků. Pan Janeček svým matematickým talentem vytvořil nástroj pro vysokofrekvenční sázky na akcie, jakéhosi virtuálního makléře, který je rychlejší než kterýkoliv člověk a dovede využít příležitostí, které lidské smysly nejsou schopny vyhodnotit.

Čtenář glos M. Ž. mi napsal:
Dnes jsem se v naší veřejno-vládně kývací televizi dozvěděl, že úspory na energiích nás budou stát 180 miliard korun českých. To už jsme se definitivně zbláznili?


Opsáno z facebooku:

Není nejvyšší čas nahradit nedostatek sněhu dostatkem dotací?