ČTVRTEČNÍ GLOSY 12.12.2013

Miroslava Macka
Advokát Václav Vlk to v dnešních Lidovkách vystihl přesně:
Nekritické zbožné uctívání Nelsoba Mandely posílí pokrytectví ve společnosti. Nelson Mandela byl bojovník za svoji věc a člověk nemusí být zrovna historikem nebo politologem, aby ho mohl hravě postavit do řady kontroverzních osobností, ke kterým lze přidat třeba Jásira Arafata nebo Che Guevaru.

Také Laďa Větvička na svém blogu jako vždy vystihl podstatu věci:
Potkali se Heřman Rompuj, šef EuroSajuza, co ma schopnosti a charyzma mokreho hadru s Vikym Janukovyčem, co vypada jak bolševicky vyžrany aparatčik, ale zase ma dluholete zkušenosti z kriminalu. A Heřman se pta: "Tuž jak, Viki? Kdy už se konečně přidružiš a vstupiš?" Překvapeny Viky na to: "A ty už nechceš Julinku Tymošenku? No dobra, ja bysem aji vstupil, ale mam par otazek." "OK, ptej se, možeš třikrat."
1. "Budeme mět volny pohyb osob?" "No jasně, tak napul. My k vam budeme jezdit, ale vy ne. Co byzme s padesati milijonama lidi robili? Ale dame vam padesat roku přechodne obdobi."
2. "Budeme mět volny pohyb zboži a služeb?" "No jasně, tež tak napolo. Naše zboži se k vam nahrne po milijardach, ale vaše zboži nechcem. To viš, nemate naše standardy".
3. "Když se přidružime k vam, ztratime celni Unyju s Ruskem, a to je 50% našeho exportu, navic za ropu a plyn budem muset platit realne ceny, jak nam to nahradi EuroSajuz?" "Nijak".
"Aha, tak to by byla sebevražda, to nevydržime dyl jak do března." "Neboj se, vyjedname vam vyhodne pujčky, možete žit dalšich par let na dluh." "Tak to ni, cosik takeho nepodepišu."
"Ale podepišeš, Viky, bo jak ni, tak vyvolame take nepokoje, že do tydňa odstupiš sam a podepiše kdosik jiny..."

Čtenář glos P. S. napsal k mé včerejší glose o koaličním vládním programu, která zněla: Jedno jediné opatření, které by otevřelo nebyrokratický prostor pro podnikavost a pracovitost lidí (což je jediný zdroj bohatství národa) široko daleko žádné, následující:
A Vy byste čekal od Babiše něco podobného? Myslím, že má jiné cíle. Především zlikvidovat jakýmkoli způsobem veškerou konkurenci malých a středních podnikatelů v oblastech, kde má své zájmy. A jako zaměstnance potřebuje tupé roboty, které není třeba moc platit.

Opsáno z facebooku:
Být optimistou v zemi, kde lidé předpokládají, že za 10 let bude prezident Dienstbier, Babiš nebo Okamura, to je opravdu veliký dar. Já jsem spíše skeptik, takže si myslím, že ti lidé klidně mohou mít i pravdu...