PONDĚLNÍ GLOSY 18.11.2013

Miroslava Macka
Pro mnohé lidi je svoboda naprostá katastrofa.

Česká ekonomika za třetí čtvrtletí meziročně poklesla o 1,6%.
Neříkali nám náhodou experti z ČNB, že intervence v neprospěch koruny se udělala správně v okamžiku, kdy krize pominula a nastává růst?

Lidovky dnes přinesly článek o tom, že stoupá počet nezaměstnaných, kteří projevili zájem o podporu na rozjezd živností. A uvádí následující údaje: součástí podpory je závazek, že podnikání bude trvat nejméně rok, vyhověno bylo 80% žádostí, jeden příspěvek je ve výši 40 – 80 tisíc korun a rozděleno bylo celkem 100 milionů.
Kupodivu v celém článku chybějí dva zcela zásadní údaje: jaká je úspěšnost tohoto programu a jaké úspory celkově přinesl.

Pavel Šafr:
Chtěl bych žít v národě bratří Čapků, Antonína Dvořáka, kardinála Berana, faráře Toufara a Milady Horákové. Místo toho žiju v národě Čuby, Teličky, Martina Komárka a Vladimíra Remka.

Přítel Z. Š. mi napsal:
Evropská komise se rozhodla k vůbec první hloubkové prověrce týkající se Německa. Trnem v oku jí je vysoký přebytek německého vývozu, který může ohrozit stabilitu největší ekonomiky Evropské unie i celé eurozóny.
Tak tady máme další přímý důkaz, že EU není nic jiného než socialismus. Vyčníváš? Hned tě srovnáme!
Úspěšnost se trestá.
Nicméně je to taky důkaz, že v EU to začíná vřít a začíná boj o trhy a tím i o přežití. Nebylo by lepší vzít zavčas roha? Vždyť přece z vlastní tristní zkušenosti víme, kam takovéto cesty k socialismu vedou! Parafrázoval bych stařičké hlášení radia Jerevan. Dotaz rádiu: bude válka? Odpověď rádia: válka nebude, ale bude takový boj o záchranu EU, že nezůstane kámen na kameni.

Alois Rašín: "Ono je to těžké. Kde hrozí bída, tam hrozí socialismus. A kde hrozí socialismus, tam hrozí bída."