ÚTERNÍ GLOSY 5.11.2013

Miroslava Macka
Vzniká REP, Rada ekonomických poradců hnutí Ano. Bude velice zajímavé sledovat, co se bude dít, až její ekonomická doporučení narazí na očekávání Babišových voličů.

Z Čechů se stali milovníci pilulek: loni utratili za léky 67 miliard korun, nemluvě o různých „potravinových doplňcích“. O tom, že by byli zdravější, by ovšem šlo s úspěchem pochybovat. Spíše by se dalo říct, že v tomto směru existuje nepřímá úměra. Bude velmi zajímavé sledovat, zda nová vláda něco s českým švédským zdravotnickým stolem udělá. Byl by to zázrak. Veliký.

Nic necharakterizuje změnu hradního pána více, než lesklá růžovofialová kravata hradního kancléře Vratislava Mynáře na oslavě státního svátku 28. října. Dokonalý důkaz pars pro toto všeobecného hradního buranství.

Velmi výstižná charakteristika Slušovic od Pavla Běliny v Lidovkách:
„Slušovický zázrak“ nemohl přežít nástup sametové revoluce prostě proto, že nebyl nastaven na drsná, ale přece jen určitá pravidla občanské svobody a liberálního „kapitalismu“. Ono totiž každé napomádované lejno zůstane lejnem, i kdyby někdo chtěl a mohl na něj aplikovat například Chanel číslo pět.

Čtenář glos P. H. mi napsal:
David Forbelský má zcela jistě pravdu - volný pohyb všeho druhu je možný i bez kolosální instituce zvané EU. Obávám se však, že toto samé si zakladatelé EU uvědomili již dávno a proto tento projekt prosazovali hlava nehlava. Kdyby totiž jenom umožnili volný pohyb a budování institucí EU nechali na pozdější dobu, nikomu by tyto instituce již nechyběly. Na druhou stranu by volný pohyb začal oslabovat moc těchto politiků na lokální úrovni a toho se oni báli, tomu chtěli předejít tím, že takto ztracenou moc si opět přisvojí na evropské úrovni. A ono se jim to povedlo. Mám ve svém okolí spoustu (jinak racionálně uvažujících) známých, kteří kroutí hlavou nad nesmysly přicházejícími z Bruselu, ale pořád to obhajují tím, že jsou to nutné náklady existence volného trhu. Je opravdu těžké jim vysvětlit, že to není pravda.