ÚTERNÍ GLOSY 15.10.2013

Miroslava Macka
Opravdu si komentátor Radiožurnálu Petr Nováček myslí, že nebýt disidentů a Václava Havla, že bychom se nestali součástí struktur západní Evropy, jak včera prohlásil do éteru? Copak si už nepamatuje, že jsme byli v bývalém sovětském bloku poslední, kteří se přidali k probíhajícímu pádu komunismu? Copak si neuvědomuje, coby historik, zásadní roli velmocí a velmocenské politiky na náš osud?

Lidovky včera přinesly dramatický článek právníka Petra Kolmana „Kulich na pohotovost nemusí“, týkající se lékařských pohotovostních služeb a dostupnosti zdravotní péče obecně. Nejvíce nářků zaznělo na adresu stomatologů.
Chraň bůh, abych pokládal stávající systém zdravotních služeb za vyhovující. Zaujal mne však apokalyptický obraz stomatologických služeb a děsivého nedostatku stomatologů, a tak jsem nahlédl do statistiky WHO, té poslední, která je k dispozici z roku 2011. Tady jsou čísla:
Rakousko: 5,6 stomatologa na 10.000 obyvatel
Belgie: 7,3
Bulharsko: 8,3
Česko: 6,9
Francie: 6,8
Německo: 7,7
Italie: 4,9
Nizozemí: 5,1
Polsko: 3,4
Slovensko: 5,0
Slovinsko: 6,2
Španělsko: 5,9
Jak vidíte, problém bude v něčem zcela jiném, než v tom počtu…ovšem dozajista se najdou (a to zvláště před volbami) politici, kteří slíbí stomatologa v každé vísce.

Přítel Z. Š. mi napsal:
Josef Váňa se sice zachoval velmi nefér, protože v podstatě se té jeho adoraci Babiše nedalo vyhnout - ani ze strany TV ani ze strany diváka - a tak si musel každý tu Váňovu chválu vyslechnout.
Nicméně tím žokej Váňa v krystalické formě presentoval stav duše průměrného voliče, který si informace o politice získává pouze povrchně z toho, co je mu předloženo, nic si sám nezjišťuje, nepřemýšlí nad tím hlouběji a pak jako obvykle upadá v euforii a radost z nového zachránce republiky, podle toho volí, a pak se nestačí divit.
Ne nadarmo se říká, že z chyb se nejlépe dokáží poučit zvířata, člověku to jeho „rozum“ nedovoluje.
Zdravím s přáním, aby dny do voleb co nejrychleji utekly spolu s tou mediální hrůzou kolem nich, pak se budeme divit společně s Josefem Váňou.

Komplexně Geniální Babiš včera na Radiožurnálu: „Česká pozice“ je nezávislý a skvělý server. Silně ho podporuji!
P.S. Přispívá na něj nejméně 20 milionů ročně…tak tomu říkám nezávislost!

Ať si každý studuje co chce, za svůj výběr studia si však musí nést osobní odpovědnost a nestěžovat si pak, že ve zvoleném oboru nemůže najít zaměstnání.
Obávám se, že dnes už je to politicky nekorektní věta, vždyť v ní nezaznělo ani jedenkrát slovo „nárok“ či „právo“…