PONDĚLNÍ GLOSY 7.10.2013

Miroslava Macka
Pokud nadáváte na politiky, měli byste si zatraceně rychle uvědomit, že nebudou jiní, pokud se nezmění jejich voliči. Pokud budou takoví, jako jeden ze spolužáků hejtmana Haška, který poté, co novinářce Adéle Knapové řekl: „Byl to takový ten uvědomělý kluk. Vždycky si o sobě hodně myslel. Chtěl být prezidentem nebo Leninem“, aby vzápětí dodal „Ale počkejte, nebudete to psát, že ne? A moje jméno? Copak jsem blázen, abych ho řekl?“ a na další dotaz „Proč ne? Copak to není pravda?“ zareagoval „To ano, ale pochopte, teď je nahoře!“, nezmění se zhola nic! Srabáčtí a hloupí voliči budou mít zase jen srabácké a hloupé politiky…

Pokládám za velmi nefér, když veřejnoprávní media prezentují průzkumy předvolebního veřejného mínění tak, že vyjmenují či graficky znázorní pět šest stran a pak řeknou či napíší: ostatní 9,6%.

V pátek pozdě večer jsem kráčel kolem zapnuté televize a zaslechl exministra financí Kalouska jeho typicky ledabylou dikcí asi šestkrát opakovat, že minulá vláda „ozdravila veřejné finance“. A já naiva měl doposud představu, že sekera přes 100 miliard za rok je spíše další atak letité choroby tohoto státu, tedy neustálého zadlužování i při vysokých daních.
Takže, dámy a pánové, až budete měsíčně utrácet o 10.000.- více než vyděláte a budete to řešit půjčkou, nicméně se Vám podaří drobnými krádežemi v marketu snížit zadlužení na 9.500.- měsíčně, nazvěte to „ozdravění svých financí“.
Uf!

Liberec, šesté největší město republiky, je zadluženo až po uši, dluh přesahuje dvě miliardy korun. Když se podíváte na časový graf zadlužení, zlom nastal v roce 2009 a bylo by to velmi zajímavé srovnání, kdyby se výše zmíněný graf překryl s grafem výdělků místní stavební firmy Syner.

Komplexně Geniální Babiš má neměnnou taktiku, kdykoliv dostane nějakou otázku, který vyžaduje přemýšlení nebo mu není po chuti: začne vykládat, co všechno dokázal a nadává na politiky.

Tentýž Babiš reagoval na nelichotivá slova Karla Kříže v Reflexu osobním útokem: „…pana Kříže, který se s naší firmou marně snažil dělat byznys jako investiční poradce společnosti Value Added. Nezdařilo se. Z neúspěšného investičního poradce se tedy stal znalec Andreje Babiše.“
Karel Kříž na to zareagoval popisem všech svých kontaktů s Babišem a je ochoten doložením smluv, ba i soudně, prokázat, že Babiš lže.
Moc by mne zajímalo, jaký je názor Martina Komárka (coby zkušeného novináře): Kdo z těch dvou mluví pravdu a kdo lže?

V Radiožurnálu mluvil jakýsi kontrolor Státní obchodní inspekce o porušování zákona prodejem kusových cigaret. Nejprve vysvětlil, jaký je to skvělý boj proti daňovým únikům a pak prohlásil, že ovšem prodej „kusovek“ neklesl a „jde o setrvalý stav“. Jinými slovy řekl, že ten zákon je na nic a jen buzeruje obchodníky a kupující… K čemu takový?

Tomáš Haas na facebooku:
Dnes ráno jsem se podíval na ranní program ČT a tam jsem viděl něco, co by se dalo popsat jako esence našeho života. Nějaký dvaceti šestiletý floutek a jeho nevládní organizace dostal grant na bohulibou činnost. nespecifikovala zda jde o peníze naší vlády, nebo o peníze které posíláme do EU, aby se nám pak na část financování podobných programů vrátily s požadavkem o doplnění z našeho státního rozpočtu.
Televize je ovšem plná nadšení a ochoty pomoci. A tento mladík se zamaštěným copánkem bude za ty peníze učit venkovské důchodce, jak se zapojit do života naší vesnice.
Jsem zvědav, co bude pražská organizace "odborníků na sociální aktivity" a dobrovolníků učit lidi, kteří na tom venkově žijí celý život. Být venkovským důchodcem, přerazil bych o ty nadšené mladíky a slečny hůl.

Daniel Kaiser v Reflexu:
„Je tedy legitimní otázka, do jaké míry negativismus a blbá nálada v českých mediích souvisejí s neradostnými osobními perspektivami mnoha novinářů, kteří žijí s vědomím, že jejich profese je na ústupu.“

Čtenář glos K. P. napsal:
Problémem našeho státu je, že zákonodárcem se může stát toliko člověk, který je zvolen, dosáhne přiměřené věku a je svéprávný. Zatímco věk se jistě někde ověřuje, svéprávnost se bohužel pouze předpokládá. Mám pocit, že kdyby se totiž zkoumala, náš Parlament by zůstal na věky věků neschopným se usnášet. Ale nebojím se. Ta největší legrace od sametové revoluce teprve přijde prvním okamžikem příštího roku. To totiž vejde v účinnost nový občanský zákoník a zákon o obchodních korporacích a onu svéprávnost poslanců a senátorů z minulého zastupitelského sboru pocítí celá republika na vlastní kůži.

Čtenář glos J. K. mi napsal:
Při pohledu na předvolební plakáty SPOZ mě napadá podat trestní oznámení pro veřejně přiznané zločinné spolčení. Na plakátu je text "Zastavili jsme Kalouska", pod ním fotografie volebního lídra a podpis "Zemanovci". Vzhledem k tomu, že Miroslav Kalousek skončil své působení ministra financí ve vládě demisí předsedy vlády, která byla vyvolána kauzou Nagyová-Nečas, nezbývá mi jiné vysvětlení, než že někteří členové SPOZ nebo jejich čestný předseda v úzké součinnosti s policejními složkami a státním zástupcem Ištvánem tuto kauzu zinscenovali. Jiný způsob, kterým mohli Zemanovci "zastavit Kalouska", mě totiž nenapadá...

Opsáno z facebooku:
Nezapomeňte se na volebních mítincích pořádně nakrmit, po volbách už to nebude s obživou tak jednoduché...
Všem normálním lidem přeji dobré ráno, všem neosvětleným cyklistům usměvavý personál na jednotce intenzivní péče…
Když tak slyším ty litánie proti domácím porodům, je domácí početí ještě ok?
Nebo se o něm za chvíli v reprodukčních klinikách bude mluvit jako o nezodpovědném genovém matlání?