ÚTERNÍ GLOSY 13.08.2013

Miroslava Macka
Pro nadcházející volby by si měla ODS vzít příklad z Perseid: čím více padajících „hvězd“, tím hezčí pohled pro voliče…

Finská politická analytička Veronika Sušová - Salminen v rozhovoru pro Parlamentní listy vyjádřila skvěle i můj názor o českých mediích:
Obecně myslím, že na tom nejsou dobře. Chybí jim názorová různost a snaha o objektivní a kompetentní informování čtenářů bez toho, aby očividně až hloupě nestranila jednomu politickému názoru. Dokonce mám někdy dojem, že v nich pracují lidé, kteří nemají potuchy o tom, co je to politika anebo jak funguje společnost. V případě prezidentských voleb většina médii vedla volební kampaň, což znamenalo, že nekriticky stranila jednomu z obou kandidátů a podílela se na hysterické dehonestaci druhého. Kampaň pak vedla k prohloubení už existující polarizace.
Je třeba si uvědomit, že ač je polarizace ve společnosti dnes důsledek sociálních a ekonomických faktorů, média jí dávají symbolickou a kulturní dimenzi, například v podobě kontrastování „lidového“ Zemana a „kosmopolitního“ Schwarzenberga. Odcizení, o kterém mluvíte, samozřejmě nedělá dobrou vizitku médiím, protože ta by měla naopak mít dobré povědomí o životě i názorech mimo Prahu. Je zřejmě projevem toho, že se pražské redakce (tak jako český parlament) ocitly ve slonovinové věži, v zajetí své vlastní politické orientace a životního stylu.

Jan Zahradil k plánům TOP 09 na volební nasazení Karla Schwarzenberga coby budoucího premiéra:
Při vší úctě ke Karlu Schwarzenbergovi, ten člověk na to nemá, je to jen tvář, symbol. Prezidenta by dělat mohl, protože by svou nečinností jen stěží něco zkazil. Na ministerstvu se to povedlo skrýt, protože měl své náměstky. Premiér ale musí mít úplně jiné kvality a kondici. Je to fyzicky i psychicky náročné povolání, takže, pokud máte "Karla" rádi, nevolte TOP09, mohli byste ho mít na svědomí.

Čtenář glos M. Z. mi napsal:
S otevřenou pusou jsem zíral na neuvěřitelné vyjádření následovníka Ratha, jistého hejtmana Josefa Řiháka (spolustraníka Ratha). Cituji jeho komentář k astronomického dluhu Středočeského kraje: "Kraj nemůže platit, ale za to můžou ti, kteří tuhle kauzu vyšetřují, ne pan Rath". (Najdete v sobotních Lidovkách, na str. 4).

Přítel O. V. napsal:
Nadšení pro předčasné volby, které doslova lomcovalo Sněmovnou po těsném neúspěchu Rusnokovy vlády s žádostí o důvěru mi připomíná starý bonmot o teplotě, která směrem k severnímu pólu neustále klesá, až pak na pólu úplně přestane.