ČTVRTEČNÍ GLOSY 27.06.2013

Miroslava Macka
A tak jsem zaslechl, že KGB zakoupila pár českých novin. Bude zajímavé sledovat, co na to tamní novináři…
Ale jak je znám, budou se řídit podle hesla: Koho chleba jíš, tomu obsah masa v párcích nezkoumej!
P. S. : Jakou hypotéku splácí Martin Komárek?

To není špatné: pověst Jany Nagyové byla poškozena zveřejněním výše jejích odměn a názvu její zdravotní pojišťovny…

Jiří Payne:
Nečasova vláda bez dostatečné rozpravy změnila způsob prezidentské volby. Nejspíš z pohodlnosti se odmítla zabývat ‚nezamýšlenými negativními důsledky připravované novelizace‘, jak se obvykle nazývá legislativní zmetek v hantýrce vládních důvodových zpráv.
Dnes Nečasova koalice sklízí, co zasela. Prezident má z hlediska Ústavy stejně silný mandát, jako Sněmovna. Z hlediska aktuální politické situace má mandát nekonečněkrát silnější. Doposud bývalo zvykem, že nepřímo volený prezident vyjednává s politickými stranami o podobě koalice, o kterou by se vláda opírala. Přímo volený prezident k tomu nemá žádný důvod. Právo jmenovat předsedu vlády mu dává možnost přinejmenším na několik měsíců jmenovat vládu, která se neopírá o podporu ve Sněmovně. Místo toho se opírá o podporu hradu. Není to žádná úřednická vláda, ani vláda odborníků. Je to prostě zcela logický důsledek novelizace Ústavy. Je to prezidentská vláda.

Jestli se domníváte, že je to vtip, tak bohužel není…
Slaďování pracovního a rodinného života zaměstnanců Krajského úřadu Libereckého kraje
Výše dotace: 7 881 743,60 Kč.

Senátoři dnes schválili návrh svého kolegy Františka Bublana (za ČSSD) na zákaz prodeje v obchodech o celkem sedmi státních svátcích. Návrh také omezuje prodejní dobu na Štědrý den. Za porušení zákazu by obchodníkům hrozila peněžitá sankce do milionu korun při prvním deliktu, za opakované porušení až pět milionů korun.
Bublan k tomu dodal, že je zapotřebí „upravit vztah mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci“ - kupodivu nikomu tento mocný mocenský zásah do smluvní svobody nevadí!

Itálie bude pravděpodobně potřebovat záchranu ze strany Evropské unie do šesti měsíců. Uvedla to tamní druhá největší banka Mediobanca. Důvodem je podle ní to, že se Itálie propadá do stále hlubší ekonomické krize, zatímco úvěrová krize se bude stále víc šířit mezi velkými firmami. Euro je jen pokračování 2. světové války jinými prostředky, napsal k tomu jeden tamní list.

Čtenář glos J. V. mi napsal:
Nepodpořit vládu je naprosto legitimní a v pořádku. Ale říkat dopředu, že nepodpoří rozpočet, když ani náznakem neví, jak bude sestaven, je naprosto nezodpovědné a dle mého názoru i nehorázně drzé.
Dodávám: Osobně se domnívám, že přesně do této situace chce Miloš Zeman ODS a TOP 09 dostat. Rozpočet se nemůže příliš lišit od toho Kalouskova (v podstatě mimo pár kosmetických změn vůbec), a tak nastane argumentační nouze, proč jej nepřijmout a případné rozpočtové provizórium by padalo opět na vrub TOP 09 a ODS, což by jim voličstvo spočítalo.

V roce 1937 se rozhodl dejvický učitel a amatérský jezdec na koni Bohuslav Taraba, že vykoná distanční jízdu z Podkarpatské Rusi do Lán, dlouhou 1000 kilometrů.
Vše si platil sám, měl jen doporučující dopis Československého jezdeckého klubu. Když dorazil do Lán, položil kytičku k hrobu TGM. Novináři u toho nebyli…
Bez komentáře.

Vhodné přísloví k zapamatování:
Tajemství úspěchu nespočívá ve vytváření vhodných situací, ale ve vhodném využívání situací, které nastaly.