PONDĚLNÍ GLOSY 24.06.2013

Miroslava Macka
I napsal jsem minulé pondělí:
Petr Nečas (ale nejen on) zřejmě ztratil poslední zbytky soudnosti: “V zájmu občanů a ODS“ podává demisi, na jeho místo nastoupí jiný člen ODS, nejraději místopředseda Kuba, stávající koalice sežene ve sněmovně podporu 101 poslanců a vláda bude v klidu pokračovat do termínu řádných voleb.
Jo, a ještě to také musí projednat s prezidentem, ale to je demokrat a tak to jistě akceptuje…
Prezident Zeman dozajista demokratem je, ale rozhodně není hlupák, takže dle Nečasova přání to dozajista takto probíhat nebude.
Dnes k tomu dodává: stalo se.
Zeman pověří sestavením vlády jednoho z ekonomů, kteří jsou mu blízcí, a kteří si rádi do životopisu napíší premiér (navíc se to s odkazem na rozpočet dobře obhajuje) a ten sestaví vládu. Sněmovnou vláda buď projde nebo neprojde. Pokud neprojde, Zeman požádá vládu o prozatímní vládnutí a dalšího premiéra sestavením další vlády nepověří (ústava mu žádný zákonný termín nenařizuje), a tato prozatímní vláda sestaví rozpočet a ponechá na poslaneckých bludných duších pod ohromným společenským tlakem, zda jej přijme či ne, zda se rozpustí a budou předčasné volby, nebo tam budou strašit do května příštího roku.

Konečně někteří novináři začínají uvažovat o tom, že lukrativní posty nemusely být jedinou odměnou „rebelů“ za odchod ze sněmovny …

Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny, v Lidovkách:
Je jasné, že záchranné práce budou dražší a velká část půjčených peněz se z Řecka a Portugalska již nikdy nevrátí. Do podzimních německých voleb ale s takovou dávkou upřímnosti můžeme počítat jen těžko.

Zajímavá čísla z Českých drah:
Meziroční zvýšení jízdného: +3,4 %
Celkový hospodářský výsledek: minus 325 milionů
Průměrná měsíční odměna členů představenstva a dozorčí rady: +20,5 % (na 342.583 Kč).

Evropská unie chce zakázat mentolové a další ochucené či navoněné cigarety dle zásady: Tabák má být tabák.
Doporučil bych jim další, důležitější zásady: chléb má být chléb, mléko má být mléko, rajčata mají být rajčata, jogurt má být jogurt…a tak dále, co si jen vzpomenete.