PONDĚLNÍ GLOSY 3.06.2013

Miroslava Macka
Jak se dozvídám z medií, v Praze je povodeň, na jiným místech Česka trochu také…

Co si mám po přečtení těchto dvou zpráv myslet o české justici?
1.) Soud v Jeseníku vynesl trest v případě bezdůvodného brutálního naopadení, které se odehrálo v březnu v místním obchodním domě. Tomáš Jati zde tehdy zaútočil na muže sedícího na lavičce, bil ho pěstmi a kopal do hlavy a smýkal s ním po zemi. Soud mu za to udělil podmínku v trvání tří roků se zkušební dobou pěti let a nařídil protialkoholní léčbu.
2.)Ostravský krajský soud poslal Jaromíra Šebestu za zabití jednoho z Romů, kteří se chystali krást na jeho pozemku, výstřelem z kuše na deset let nepodmíněně do vězení.
V druhém případě odůvodnil soudce trest mj. slovy „Byl si vědom, že může ublížit.“ Usuzuji z toho, že v prvním případě se soudce domníval, tomu tak nebylo?

Určitě si přečtěte v sobotní MF Dnes výborný rozhovor premiéra Nečase s Jiřím Kubíkem. V dnešní době plné podivné hysterie a nesourodých výkřiků působí jako doušek vody živé.

Čtenář P. J. šíří přes Váš web moderní mýtus o inflaci rovnající se nárůstu měnového agregátu M1 (krátkodobé vklady v bankách + oběživo mimo banky). V ČR se to nedá takto jednoduše aplikovat. Ve skutečnosti u nás lidé drží peníze v bankách a neobracejí je v ekonomice tak, aby se projevil nárůst M1 v inflaci 1 ku 1. Tato teorie o "tisknutí" peněz v ČNB a neodvratné devalvaci české koruny je dle mého názoru "tlačena" různými překupníky se zlatými slitky, diamanty, resp. stříbrnými mincemi z Německa za výhodnou cenu. Na druhou stranu je pravda, že v současném spotřebním koši nejsou aktiva typu akcií, nemovitostí apod. To asi také přispívá k šíření této teorie o existenci tzv. oficiální a reálné inflace.

Ekonom Pavel Kouhout:
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj jinými slovy navrhuje, aby předlužená Evropa na sebe vzala ještě další dluhy. Trochu se to podobá situaci, kdy narkoman hledá na těle místo, kam je možné umístit ještě jeden vpich.

Ekonom Milan Zelený:
Dilema vyspělých ekonomik je, že neexistuje žádný pátý sektor hospodářské činnosti. Lidé mohou pouze 1. produkovat potraviny (zemědělství), 2. vyrábět věci (průmysl), 3. poskytovat služby (terciální sféra), anebo 4. být placeni státem (byrokracie, nezaměstnaní, na podpoře) z daní vybraných ve zbývajících třech sektorech.

V debatě nad průzkumem SCIO, který odhalil, že třetina žáků českých škol by se nekamarádila s Romy a tento jejich postoj byl nazván „hanebným stereotypem“, se objevila argumentace, se kterou velmi souhlasím:
"Ony ty stereotypy jsou sice neustále haněny, ale moc se nemluví o tom, že jsou důležitým nástrojem pro přežití. Není možné, aby se každý člověk osobně přesvědčil o tom, že medvěd je nebezpečné zvíře. Pár členům určitého společenství se stane, že je sežere medvěd, což se mezi ostatními rozkřikne a v kolektivním vědomí vznikne stereotyp: Medvědi žerou lidi, bacha na ně. Samozřejmě, že každé setkání s medvědem neznamená sežrání. Ale v zájmu přežití se v člověku při spatření medvěda (který není za bezpečnou překážkou) aktivuje stereotyp, který mu radí: Uteč, medvědi žerou lidi!
Problémem nejsou stereotypy, ty jsou naprosto v pořádku, problémem je to, že medvědi prostě občas někoho sežerou, proto je třeba mít se před nimi na pozoru."