PÁTEČNÍ GLOSY 31.05.2013

Miroslava Macka
Myslím, že tato zpráva mluví sama za sebe: Evropská komise včera oznámila, že zažaluje Velkou Británii za porušení rovného přístupu při volném pohybu osob, protože „pobytovým testem“ ztěžuje přistěhovalcům z jiných eurounijních zemí přístup k sociálním dávkám.

Je zajímavé, kterak se kulturní instituce obracejí rovnou ke státu (státnímu rozpočtu), aby uvolnil peníze na nákup Karlovy poloviny rodinného dvojdomu bratří Čapků, včetně pozůstalosti. Domnívám se totiž, že by se nejprve měly urychleně domluvit o jeho dalším využití, což by neměl být problém, a pak se obrátit na veřejnost a nestátní instituce s prosbou o finanční pomoc. Osobně rád přispěji. Jistě by pak ochotněji něco přihodil i „stát“.

Čtenář glos P. J. mi napsal:
Inflace je daleko vyšší, ČNB i ČSÚ počítají inflaci na základě srovnání růstu cen určitých položek spotřebního koše, ale neberou v úvahu tzv. ředění peněz - tedy rostoucí množství peněz, které kupují ten samý objem zboží a služeb.
Peníze narůstají "přirozeně" - tedy třeba podle tzv. páky z bankovního zákona vyplývá, že si banka může "naklikat" milión a půjčit jej tehdy, když si u ní někdo uloží jedno sto tisíc.
Nebo vznikají "nepřirozeně" - kupříkladu v prosinci 2011 povolila ECB evropským bankám "naklikat" mimo obvyklé páky (každá země ji má jinou) 500 miliard eur ... a v lednu 2012 to zopakovala (prý pro rozhýbání trhu). Takže v Evropě během dvou měsíců narostl objem peněz o jede bilión eur.
Výsledek? Reálná inflace za rok 2011 byla v Česku 11,45% ...