ČTVRTEČNÍ GLOSY 16.05.2013

Miroslava Macka
Hrubý domácí produkt klesl v 1. čtvrtletí letošního roku v 17 evropských státech, včetně Česka, kde klesl o 1,9 %. Předpokládám ovšem, že politikové z těchto států nám budou nadále tvrdit, že jejich protikrizová opatření jsou ta nejlepší z možných a je zapotřebí je ještě zesílit a prohloubit…

Do toho pronáší Alena Vitásková, předsedkyně Energetického regulačního úřadu, následující slova: Letos na podporu obnovitelných zdrojů poputuje 44,4 miliardy korun. Tyto náklady v příštích dvaceti letech ještě vzrostou a Česko na ně nemá.
Závidím ODS jednoduchost příští volební kampaně: stačí jen rozvěsit billboardy a vylepit plakáty s fotografiemi a jmény znovu kandidujících poslanců ČSSD (a že jich bude!), kteří se o tuto šílenost zasloužili!

Americký Pew Institute to vyjádřil stručně: Nemocným mužem Evropy je dnes Evropská unie. A podle jeho výzkumu EU ztrácí vysokou rychlostí v očích svých občanů legitimitu. Obávám se ovšem, že lékem bude opět snaha o ještě větší integraci a transfery, vedoucí do pekel.

Úřednice středočeského hejtmanství a blízká spolupracovnice Davida Ratha, teprve devětadvacetiletá Johana Novotná neodevzdala majetkové přiznání, ač v něm měla uvést pořízení bytu v Praze za 12 milionů korun. A novináři na ní začínají útočit, kde na ten byt vzala. Přitom lze předpokládat, že jí na něj půjčil strýček nebo levně nakoupila bezcenné akcie, které pak draze prodala.

Pětina maturantů propadla z matematiky. Přitom beze zbytku platí slova Nassima Nicholase Taleba: Matematika nás neučí počítat, matematika nás učí myslet.

Světový tisk se diví, jak mohl být pracovník americké ambasády v Moskvě Ryan Fogle, který se snažil pro CIA naverbovat agenta ruské tajné služby, takový idiot, když se nechal chytit s parukou, kompasem, balíčkem peněz a další výbavou hodnou padesátých let. Spekuluje se o kde čem, jen to nejlogičtější vysvětlení chybí: prostě to byl takový idiot.