ÚTERNÍ GLOSY 30.04.2013

Miroslava Macka
Martin Komárek napsal ve včerejší MFDnes: To, že jsou vládní a opoziční strany v kritickém stavu, neznamená, že v kritickém stavu je země či demokracie. Politika je jen zlomkem společenského života. Naštěstí věda, kultura či zdravotnictví jsou v mnohem lepším stavu.
Dodávám: Znamená ta poslední věta, že lidé jsou dnes kulturnější, než byli před lety? Že jsou zdravější? Opravdu?

Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě vystavil na nádvoří tři sochy z tzv. Hitlerovy sbírky, které byly součástízemské výstavy Jižní Čechy - Horní Rakousko. Po třech dnech je opat kláštera stáhnul a ukryl, neboť prý návštěvníci proti jejich instalaci protestovali, že symbolisují hrůzy nacismu.
Velmi by mne zajímalo, kolik těch návštěvníků, kteří si stěžovali, bylo a kteří to byli. Neboť symbolisuje-li kupříkladu socha veslaře nacismus, rád bych věděl jak. Snad tím, že ji zakoupil Hitler? Sochy ovšem pranic nemohou za to, kdo je zakoupil – světové galerie jsou plné obrazů a soch, které objednali či vlastnili všelijací lumpové a vrazi…

Kolem pražského protonového centra se ještě budou dít věci. Superdrahé centrum vzniklo totiž na základě smlouvy o smlouvě budoucí s VZP, kterou tehdy podepsal Rathem dosazený nucený správce VZP Antonín Pečenka, ač žádné takové závazky vytvářet neměl.
A kde tito dva, tam vždy průšvih…