STŘEDEČNÍ GLOSY 10.04.2013

Miroslava Macka
Jak mne upozornilo několik čtenáůl glos, věty prezidenta Putina o menšinách na únorovém zasedání ruské Dumy nikdy nepadly a jde o typický „hoax“, který převzala spousta medií po celém světě.
Škoda. Ale třeba se konečně najde politik, který je nejen vysloví, ale hlavně podle nich začne jednat…nakonec, už staří Římané měli přísloví (a to není hoax): V Římě buď Římanem!

„Maturanti Oliver a Lucie spolu s dalšími spolužáky prochází obávanou zkouškou dospělosti. Během příprav v rámci takzvaného svatého týdne získají nejen spoustu informací o fungování a činnosti Evropské unie, ale také zažijí nemalé zvraty ve svých osobních životech. Informace o EU na pozadí příběhu o partě středoškolských studentů vám přináší vzdělávací film Svatý týden s EU,“ uvádí Komise EU trailer svého propagandistického filmu.
Jinak jde o celosvětový propagandistický trapas za peníze daňových poplatníků, který jen dokazuje, že EU neochvějně kráčí cestou bývalých politicky vytvořených svazů a říší.

Tak jsem se dočkal ve včerejším vydání časopisu Týden spolu s bývalým kolegou Janem Stráským nálepky „extremista“. Martin Hekdrla tam totiž v článku „Extremisté promluvili“ rozebírá rozhovory Týdne s námi dvěma a přitom manipuluje, jako když Hekrdla píše.
Jeden příklad za všechny:
Hekrdla:
Ustavení krajů vedlo k tomu, že strany i stát si rozparcelovali regionální lídři navázaní na systém kmotrů, struktur na výživných pastvinách. Mackův závěr je strhující: plyne z něj, že žádný Nečas, ba ani Klaus nebo Zeman s takovým systémem nepohne, „to prostě nejde“, říká Macek. Že by to někdo z politiků „zlomil, to je zcela vyloučeno“. A nakonec vše sečetl a podtrhl: „Ten systém už nejde vzít zpátky ani ho jakkoliv opravit.“ Co se dělá se systémem, který nejde – dokonce jakkoliv – opravit? Odpověď najdeme v každé učebnici dějepisu. Anebo v některé z knih britského – teprve loni zesnulého – marxistického historika Erika Hobsbawna, jejich názvy vždy začínají slovem věk. Věk revolucí, kapitálu, imperií a – extrémů.
Já v odpovědi na otázky Týdne:
„Neexistuje způsob, jak rozetnout ten bludný kruh kraje – eurodotace – veřejné zakázky – stavební firmy – kmotři?“:
Jsem skeptičtější a skeptičtější. Šlo by to vyřešit jen dvěma způsoby. Jeden je starodávný – výměna stranických legitimací a prověrkové komise, což je samozřejmě absurdní. Druhý způsob je, že se najde silný lídr, který zmodernizuje přes dvacet let staré zásady ODS, zabodne prapor do země a řekne: Tady jsem, a kdo máte představy jako já, postavte se za mě. A vybuduje novou, modernější stranu pro střední vrstvu s jasným programem…
p.s. Tak tomu říkám extremistický názor!

Čtenář glos V. R. mi napsal:
Nedá mi to, abych se nepodělil o absurdní zážitek z minulého týdne. Syn pomalu končí studia na VUT v Brně a má již několik let Studentské konto u ČSOB. Přišly mu dvě SMS. V první bylo: “připsání kladného úroku za minulé období: 0,14kč”. Ve druhé: “Poplatek za zaúčtování úroku: 40kč”!!!

Čtenářka glos V. S. mi poslala nové názvy měsíců:
Zimen, úmor, sněhen, studen, bahnen, chčijen, chčijenec, slunen, prší, mlhen, sněhopad, mrzinec.