ČTVRTEČNÍ GLOSY 4.04.2013

Miroslava Macka
Lézt v dubnu letošního roku stávající EU zemanovsky do zadku připadá mi stejně prozíravé, jako vstupovat v dubnu roku 1945 do NSDAP či v říjnu roku 1989 do KSČ.

Obhájit smysl a výhody sKarty pro výplatu sociálních dávek je intelektuálně mimořádně náročný úkol, píše v dnešních Lidovkách Lenka Zlámalová.
Platí to ovšem jen o jejích výhodách, co se týká smyslu, ten lze vysvětlit jednoduše, stejně jako u většiny elektronických novinek ve státní správě: napakují se kamarádi rozhodujících úředníků a zpětně i ti úředníci.

Zpolitizovaná instituce či úřad = ve vedení nesedí žádný představitel naší strany…

David Forbelský na FB:
Pro všechny kdo tvrdí, že se nám členství v EU vyplatí a že jsme čistými příjemci: je pravda, že se nám z unie vrátí o něco více peněz, než tam jako příspěvek posíláme a Bolek si za to může postavit na farmě wellness, Hadamczik golf v Kravařích, na dálnicích extra most pro veverky a lenochody, rozhledny apod.
Přijde mi to jako kdybych dal nějakému spolku stovku, a ten mi postupně dal rtěnku, vložku, depilační vosk, krabičku cigaret a gymnastickou stuhu. To vše v hodnotě 150 korun. Sice budu "v plusu" ale tak nějak si myslím, že bych si za stovku sám koupil dost užitečnější věcí ...

Čtenář glos M. N. mi napsal:
Nedávno si nám dovolili státní úředníčci (pochopitelně v souladu s požadavky EU) přikázat povinné prohlídky komínů (podpora loby kominiku), pak tepelne štítky (loby zateplovaču), před rokem smluvního lékaře a nyní povinnost kontrolovat, zda naš dodavatel plati DPH. Vše pod hrozbami pokut, ve všech případech jde i o jasný záměr jak napást státní rozpočet, zaměstnat další úředníky, posílit tuto armádu současného státu. V případě DPH dokonce stát bez zardění řeší svoji neschopnost postihnout neplatiče přenesením spoluodpovědnosti na občany a firmy.
Nejsme již daleko od okamžiku, kdy nám v náš prospěch myslící úředníček zákonem přikáže kolika papíry a z pohledu ekologie jakými si máme utírat zadnici a ještě to bude kontrolovat. Stačí aby měl někdo z (euro)poslanců zájem na prodeji toaletního papíru...
A proč to prochází? Asi proto, že tak jako měl za socialismu skoro každý v rodině pro jistotu nějakého komunistu, tak i teď má každý v rodině nějakého úředníka. Nad vším visí pozlátko různých nesystémových dotací, za které se pořizuje to, co by jinak nebylo na pořadu dne a tím se i žadatelé o dotace stávají spolupachateli této zjevné morální a ekonomické "prasárny" z dílny státu a EU.

Čtenář glos Z. M. mi napsal:
V Evropě se peníze válejí na chodnících (dotačních programech a všimném za jejich přidělení), stačí je prostě jenom sebrat. Dělá to tak erár, veškerá verbež k eráru přisátá, učí se to mladí akademici na školách, konec v nedohlednu.

Za příklad této smutné skutečnosti si lze vzít příkladně budovaný superpočítač v Ostravě. Ač je to dílo jistě bohulibé, je na tom jako ostravská dálnice: za cenu 2 miliard nehorázně předražený, "zatažený" z evropských dotací. Pro srovnání: počítač Roadrunner, výkon 1 petaflops, uvedení do provozu 2008, cena 100 milionu dolarů. Počítač Atlas, výkon 17.6 petaflops, uvedení do provozu 2012, cena 97 milionu dolarů. Počítač „Ostravské štěně“, výkon 0.85 petaflops, uvedeni do provozu snad 2015, cena 2 miliardy Kč.....

P.S. Označení „Ostravské štěně“ není oficiální, přijde mi ale velmi příhodné.