PONDĚLNÍ GLOSY 25.03.2013

Miroslava Macka
Která politická strana najde odvahu vyrukovat s předvolebním heslem: Neslibujeme Vám peníze, slibujeme, že Vám je přestaneme krást! ?

V dnešních Lidovkách přirovnal Daniel Kaiser současné dění v eurozóně k filmu Kmotr. Hluboce se mýlí: mafiáni, na rozdíl od evropských politiků, své slovo vždy drželi.

Čtenář glos J. R. :
Mám pouze jednu zásadní připomínku k rozdílnosti v působení OSVČ a zaměstnance. Mládek a zjednodušovači stejného ražení zcela opomíjí tvorbu podmínek. Zaměstnanec nastoupí do zaměstnání, přičemž podmínky k práci má vytvořené zaměstnavatelem tj. pracovní místo, stroje, nářadí ev. kancelář,automobil, mobil, příspěvky na penzijní ev. Životní pojištění, příspěvky na stravu, dovolená aj. Nic jej to nestojí, riziko minimální.
OSVČ si vytváří podmínky k práci sama. Neznám profesi, kde stačí "šroubovák a kleště". Vemte příklad stolaře - musí si zajistit dílnu, dílnu vybavit nejnutnějšími stroji a nářadím, nakoupit zásoby, zajistit si dopravní prostředek k odvozu produktů aj. Obávm se, že často vlastní úspory nestačí, je
třeba jít do půjčky. Riziko obrovské, počáteční dluhy rovněž tak, ručení za závazky v plné výši. "Stát" by měl OSVČ, vzhledem k uvedenému, pouze poděkovat.

Čtenář glos R. L. mi napsal:
Dovolte mi reagovat na vyjádření pana K.S. Jako zaměstnanec pan K.S. nepochopil vyjádření pana J.J. a zdá se, že vůbec nechápe, jak funguje DPH. Živnostník J.J. platí DPH v každém svém soukromém nákupu (i v nákupu pohonných hmot pro svou osobní potřebu) stejně jako zaměstnanec. DPH si odečítá pouze z nákladů nutných k provozování živnosti (neřeším paušály). A DPH rozhodně není jen nějaká položka, tato daň zdražuje práci živnostníka a tím zmenšuje jeho možnosti získat zakázky. Navíc DPH musí být odvedeno z vydané faktury a ne ze zaplacené, takže velmi často musíte platit DPH z peněz, které ještě nemáte, tzn. že si musíte půjčit a pak doufat, že Vám vydaná faktury bude proplacena. Pokud není proplacena, odvedené DPH Vám nikdo nevrátí.

Čtenář glos M. P. mi napsal:
Bohužel, musím ač nerad, zareagovat na glosu čtenáře K.S., která se týká DPH. Má totiž stejný pohled na DPH jako novináři či Ing. Kalousek. Zvýšíme-li DPH o 1 %, pak se (podle nich) trojčlenkou zvýší ceny o pouhé 1 % a do státní kasy připutuje o to 1 % více. Jenomže DPH se nezvyšuje o 1 %, ale o procentní bod a všichni pak žasnou nad výsledkem. Nicméně smyslem DPH je vytáhnout korunky z lidí a pan K.S. si neuvědomuje současnou realitu: Já vyfakturuji např. zákazníkovi 121 tisíc Kč. Z toho na konci měsíce odvedu 21 tisíc státu DPH a na konci zúčtovacího období ještě zdaním těch 100 tisíc jako příjem - aniž by mi ovšem zákazník zaplatil. Pak mohu najmout právníka, složit kauci u soudu a doufat, že dlužník bude ještě činný i v době, kdy dojde k soudu... Opravdu si myslím, že živnostníci a majitelé menších firem jsou ohroženým druhem. Od 90. let do cca roku 2005 tvrdily všechny vlády,
jak musí drobným živnostníkům pomáhat. Dobře, že tak neučinily, aspoň ti parazité pochcípají hladem.

Čtenář glos M. S. mi napsal:
Sakra, proč se stále musí živnostníci před někým obhajovat, někoho přesvědčovat. Za chvíli se snad budeme omlouvat i za to, že něco umíme a jdeme na trh to prodat, že jsme svobodomyslní a zodpovědní lidé, kteří berou denně osud do svých rukou, nehledíce na čas a soukromí.... Tak ať si pánové K.S. (spolu s dalšími) vyřídí za 1.000,-Kč "živnosťák" a jdou sousedovi udělat topení, vyrobit skříň nebo postavit třeba zeď, když je to tak jednoduché! A nepoučuje nás tady o tom, jak se účtuje DPH. To já jako OSVČ platím v obchodě zrovna tak, jako každý jiný. A jestli si pánové ká.es myslí, že si nakoupím v Kauflandu a účtenku si dám do daní, tak to má hodně zkreslené představy. O jeho naprostém diletantismu svědčí i cituji: "živnostník si stanoví cenu"...Jo, kdyby to bylo tak jednoduché. Stanovit cenu si opravdu můžete jakou chcete, ale je otázka, jestli ji bude druhá strana akceptovat. Také můžete zůstat sedět doma na zadku.
Levičáky pěstovaná představa živnostníka, jako člověka, který má kdesi na úřadě známého, který mu přihrává za úplatek lukrativní zakázky, jako člověka, který od rána nepřemýslí nad ničím jiným, než jak oškubat už tak ubohý stát, který si nakupuje auta bez dépéhá atd atd, už mě fakt přestává bavit. Ale dost řečí, jdeme něco dělat, nám totiž nikdo nic zadarmo nedá. Ani pánové káes.

Čtenář J. P. mi napsal:
K vaší páteční glose - prvnímu odstavci:
Souhlasím s vámi jen částečně. Zprávy Radiožurnálu a dalších médií, jak se pře Kalousek s hejtmany, zda bude "sekera" za dotacemi z evropské unie zaplacena ze státního rozpočtu nebo z rozpočtu krajů mi jakoživnostníkovi, daňovému poplatníkovi připadají celkem úsměvné. Jak státní rozpočet, tak rozpočty krajů mají pro mě naprosto stejnou hodnotu, jsou totiž tvořeny z našich daní, tzn. že je celkem jedno, zda se to zaplatí z jedné nebo druhé pokladničky, vždy to zaplatíme my občané (ovčané)...
Úplně podobněúsměvné mi připadají nejrůznější zprávy, jak různé orgány státní správy, ministerstva, rozpočtové organizace apod. dostávají pokuty za nějaké své pochybení. Pro mne jako občana taková zpráva nemá naprosto žádnou hmatatelnou hodnotu. prostě se "státní peníze" přelejou z jedné hromádky na druhou. Jinak se nic nezmění... Osobní odpovědnostžádná a z cizího krev neteče...

Opsáno z facebooku: Do you like beef? Yes, of horse…