STŘEDEČNÍ GLOSY 20.03.2013

Miroslava Macka
Politikové eurozóny dělají opravdu vše pro to, aby k záchraně eura použili cokoliv, včetně návrhu na ukradnutí části vkladů poctivých malých střadatelů (teď ovšem tvrdí, že oni nic, to Kypr). Přitom jednotný trh se poznenáhlu rozpadá, nezaměstnanost je děsivě vysoká, a to zvláště mezi mladými lidmi a růst ekonomiky v lepším případě nulový: skvělý výsledek zasahování eurohujerů do ekonomických zákonitostí!

Francouzský ministr financí Pierre Moscovici (nomen omen!) prohlásil, že už nelze ignorovat vysokou úroveň veřejných výdajů a zdůraznil, že je zapotřebí se zaměřit zejména na získání dodatečných příjmů dalším zdaněním velkých podniků a bohatých lidí. Další bolševik mysli, který se domnívá, že prosperita vzniká přerozdělováním!

Mnozí komentátoři se nás snaží přesvědčit, že zdanění kyperských vkladů by docela spravedlivě postihlo pradleny špinavých peněz a zlé kapitalisty, kteří se snaží uniknout spravedlivým daním evropských socialistů.
Tady jsou však fakta: koncem ledna bylo v kyperských bankách uloženo 68,4 miliardy eur. Z toho 63 procent připadlo na domácí vklady, 31 procent na klienty mimo eurozónu a jen 7 procent na klienty z eurozóny.

Čtenář glos M. V. mi napsal:
V roce 1950, kdy mně bylo 9 let, byli mí rodiče označeni místními komunisty za parazity a vykořisťovatele. Dovolili si totižpoté, co se můj otec vrátil z totálního nasazení v Německu, zařídit malou krejčovskou dílnu na výrobu kravat. Zaměstnávali 3 šičky, čtvrtá byla moje dosud žijící maminka.
Poté, co byli nuceni výrobu ze dne na den ukončit, postarali se komunisté o to,a by můj otec nezískal žádné zaměstnání blíže než 50 km od naší vesnice. Šičky skončily v JZD s motykou v ruce a z dílny jsem měl malý dětský pokoj. A ve své dětské nevědomosti jsem byl tehdy dokonce rád.
Uplynul čas a já slyším nějakého žvanila, jak spílá lidem podobným mým rodičům, do parazitů.
Přečetl jsem si životopis tohoto žvanila a zjistil jsem, že jestli někdo přesně odpovídá definici parazita, tak je to právě on. Jeho příjmy jdou jen a jen ze státní pokladny a součet jeho čerpaných částek a vratek je naprosté každoroční minus. A navíc jeho vizáž, se solidním podbradkem, jen podtrhuje, co si o něm myslím. A určitě ne sám.
Ten člověk o životě OSVČ jen slyšel. A to možná. Četl jsem také jeho omluvu i obhajobu. Operuje tam nesrovnalostí mezi odvody sociálního a zdravotního pojištění mezi zaměstnanci a OSVČ, kteří jsou mnohdy právě jejich zaměstnavatelé. A jestli se nepletu, tak patří mezi největší zaměstnavatele v republice. A ten vzdělaný ekonom neví, že právě tyto fyzické osoby platí za zaměstnance 9% zdravotního a 25% sociálního pojištění a zaměstnanec jen 4% a 9%? Že jsou to peníze z vlastní kapsy OSVČ a ne ze státní kasy, jako u zaměstnavatele p.Mládka? A že je to mnohdy na úkor svých vlastních příjmů?
Uvědomuje si vůbec, jak jsou OSVČ pro erár užiteční? Dávají lidem práci a to není málo. Jinak by je měl zřejmě budoucí ministr financí na krku v plné parádě.
Prostě mě jako 71 letého, naštěstí končícího OSVČ, pořádně nasral a hlavně urazil.

Matyáš Zrno v Lidovkách k plánům ministerstva práce a sociálních věcí na snížení nezaměstnanosti:
„V každém bodě se objevilo slovo dotace, což mluví samo za sebe.Znamená to, že nějaké peníze (které nespadly z nebe, ale vzaly se lidem při loupeži zvané vbýběr daní, která už u nás dávno překročila rozumné meze, symbolizované například středověkým církevním desátkem) se proženou státem (což něco stojí), aby se pak podle různých (často zvláštních) kriterií opět mezi lidi rozdělily.“
„Bude to stát sedm miliard, ale nezaměstnanost to nesníží. Jde o staré známé recepty, jak oblafnout ekonomické zákonitosti, tedy že pouze ekonomický růst vytvoří nová pracovní místa.“